Saturday, September 18, 2021
HomeHorse WeekCastle Irvine a fitting setting for Dressage Ireland Northern Region finals

Castle Irvine a fitting setting for Dressage Ireland Northern Region finals

DRESSAGE Ireland Northern Region (NR) concluded their summer season with the regional finals held at the beautiful Castle Irvine, Necarne, Co. Fermanagh on Sunday, September 5. In addition to the championship classes at the finals, the ever-popular summer league results were out, with some great prizes being presented. Congratulations to all the winners!

A huge well done to all the competitors, helpers, judges, venue and committee members – these shows could not run without everyone. Dates will be confirmed for the winter league shortly.

RESULTS

Sunday, September 5

Summer League Results 2021

Trailblazers: 1) Robyn McMurray, Rocco Banana Man; 2) Robyn Rick, Cornamaddy Jack.

Prelim: 1) Megan Reburn, Rock Marshall Diamond Oscar; 2) Diana Cody, Killagriff Miss Louise; 3) Claire Bevan, The Devils Diamond; 4) Samantha O’Sullivan, Red Park Clover.

Novice: 1) Kristen Lynch, Tawneybrack Indiana; 2) Lisa Dundee, SJ Gentleman; 3) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry; 4) Elaine Scott, Castlehaven Diamond Mary.

Elementary: 1) Penny Murphy, Kontiki; 2) Yvette Truesdale, Golden Rainbow; 3) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry.

Medium: 1) Yvette Truesdale, Homegrown Ajax; 2) Orlaith O’Hagan, OOS Diego.

Advanced Medium: 1) Karen McKeown, VSH Gangster; 2) Yvette Truesdale, Homegrown Ajax.

Open: 1) Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter; 2) Karen McKeown, VSH Gangster.

Sunday, September 5

Regional Finals

Prelim 15:

Cat 1: 1) Ciara McLaughlin, Clonakilty Diamond Hero; 2) Samantha Osullivan, Redpark Clover; 3) Clare Mackle, OOS Dale; 4) Darcy Fehnert, Mexx Het Groene Dak; 5) Diana Cody, Killagriff Miss Louise.

Cat 2: 1) Maeve Lunny, JoJo; 2) Orlaith O’Hagan, Jai-Li.

Prelim Championships

Cat 1: 1) Ciara McLaughlin, Clonakilty Diamond Hero; 2) Diana Cody, Killagriff Miss Louise; 3) Samantha Osullivan, Redpark Clover.

Cat 2: 1) Orlaith O’Hagan, Jai-Li; 2) Maeve Lunny, JoJo.

Novice 21

Cat 1: 1) Samantha Edgar, Ballinderry KJ; 2) Elaine Scott, Castlehaven Diamond Mary.

Cat 2: 1) Ruth Logan, O To Be Posh.

Unreg: 1) Sharon Getty, Daisy.

Novice Championships

Cat 1: 1) Elaine Scott, Castlehaven Diamond Mary; 2) Samantha Edgar, Ballinderry KJ.

Cat 2: 1) Penny Murphy, Kontiki; 2) Ruth Logan, O To Be Posh; 3) Orla Carmichael, Tyrella Super Sox; 4) Lana Cheney, Confession Z; 5) Louise Cleland, Diamond Lux; =6) Zara Wood, Prince Kostolany; Kristen Lynch, Tawnybrack Indiana.

Cat 3: 1) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry; 2) Yvette Truesdale, Golden Rainbow.

Unreg: 1) Sharon Getty, Daisy.

Elementary 57: 1) Lucy McDowell, Forest View Boy; 2) Orla Carmichael, Tyrella Super Sox.

Elementary Championships

Cat 2: 1) Lucy McDowell, Forest View Boy; 2) Lana Chesney, Confession Z; 3) Penny Murphy, Kontiki; 4) Louise Cleland, Siraxta Maverick; 5) Julie Dauncey, Careymill Kate.

Cat 3: 1) Yvette Truesdale, Golden Rainbow; 2) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry.

Medium 77: 1) Mary Devine, Kingsman; 2) Eileen McDade, Dalia Star; 3) Rebecca McCauley, Fabiana.

Medium Championships: 1) Yvette Truesdale, Homegrown Ajax; 2) Orlaith O’Hagan, OOS Diego; 3) Eileen McDade, Dalia Star.

Advanced Medium Championships: =1) Karen McKeown, VSH Gangster; Yvette Truesdale, Homegrown Ajax; 3) Joanne Jarden, Quarryhill Calypso.

FEI Inter I: 1) Fiona Gerring, Jumping Fox; 2) Lisa Dundee, Déjà vu Roundthorn.

FEI PSG: 1) Lisa Dundee, Déjà vu Roundthorn.

Advanced 101: 1) Karen McKeown, VSH Gangster; 2) Joanne Jarden, Quarryhill Calypso; 3) Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter.

Open Championships: 1) Karen McKeown, VSH Gangster; 2) Joanne Jarden, Quarryhill Calypso; 3) Lisa Dundee, Déjà vu Roundthorn; 4) Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter.

Trailblazers Championships: 1) Robyn Rick, Cornamaddy Jack; 2) Katie Donnelly, Wee Cola; 3) Hollie Fitzpatrick, Admirals Voyage; 4) Robyn McMurray, Rocco Banana Man.

Para Grade IV Intro B: 1) Naomi Elkin, Apollo.

Para Grade V Novice B: 1) Lucinda Blakiston Houston, Beltrim Double G.

Pony Championship: 1) Ellen McDonald, Dante Alighieri.

Bree Rutledgehttp://www.farmweek.com

If you would like to find out more about Horse Week, Bree Rutledge can be contacted by email: b.rutledge@farmweek.com or horseweek@farmweek.com or by telephone: +44 (0) 28 9033 4493.


Email: b.rutledge@farmweek.com

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img

Most Popular

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.