Cavan hosts Spring Championships

PIX CAVAN QUALIFIER RI Farm
1.30M QUALIFIER: Shannon McKenzie and ‘Bens Lady Lux’ won the 1.30m RUAS qualifier at Cavan. (FW16-576NN)

CAVAN Equestrian Centre held their April Spring Grand Prix and Young Riders (Junior and Children On Horses) Championships from Friday, April 12 until Sunday, April 14. The show included qualifiers for the RUAS Balmoral Show in May.

RESULTS

SIX AND SEVEN-YEAR-OLD: Deane Rogan rode Declan McGarry’s ‘De L’Oiseliere’ to win the Six and Seven-year-old RUAS qualifier at Cavan - they are congratulated by RUAS representative, Vickie White. (FW16-575NN)

Friday, April 12

Event 1 – 1.10m Section A: 1) Sean Kavanagh’s Castlebridge Oden, Sean Kavanagh; 2) Tom Treanor’s Zentus T, Mary McShane; 3) Dolores O’Brien’s Darling Sherlock, Abigail O’Brien; 4) John Carey’s Tekila ‘Sun Belin, Isobel Carey; 5) Annemarie Darcy’s Castle Lux Clover, Sean Kavanagh; 6) Laura Ritchie-Bland’s Iede Cvn, Laura Ritchie-Bland.

Event 2 – 1.20m: 1) Jessica Foley’s Quarrycrest Clover, Jessica Foley; 2) Jim Boland’s Sea Party, Sean Kavanagh; 3) Nicola Fitzgibbon’s Imaran V, Nicola Fitzgibbon; 4) Carol Phillips’s Castlebridge Pacquiao, Sean Kavanagh; 5) NKC Sporthorses’s Inpulss, Natasha Carolan; 6) Biran McAuley’s Larkhill Countess, John Floody.

Event 3 – 1.30m: 1) Noletta Smyth & Roy Craig’s Mulvin Lights Out, Jonathan Smyth; 2) Ringwood Consrtuction Ltd’s Riverside Swaziland, John Floody; 3) John J McDowell’s Coloo Colin, Jonathan Smyth; 4) Aiden McGrory’s Pacino Amiro, Kenneth Graham; 5) Vicent Kenny’s Hillside Grey Dawn, Michelle Kenny; 6) FT Show jumpers’ FTS Billy Stirling, Nicola Fitzgibbon.

Event 4 – 1.35m: 1) Kevin Thompson & Geralyn Thompson’s Donevan Erkindale, John Floody; 2) Anne Clancy’s AHG Whiterock Luis, John Floody; 3) Ft Show jumpers’ FTS Billy Stirling, Nicola Fitzgibbon; 4) Richard J W Smyth’s Charlton Clio, Jonathan Smyth; 5) Noletta Smyth & Roy Craig’s Mulvin Lui, Jonathan Smyth; 6) Brian Kieran’s HTS Blackrock, John Floody.

Event 5 – 1.40m: 1) Anne Clancy’s AHG Whiterock Luis, John Floody; 2) Declan McGarry’s Libido Van’t Hofken D’16, Deane Rogan.

Event 6 – 80cm: 1) Nicola Burke’s Ashwell Clover, Laura Corrigan; 2) Maeve Lunny’s Kippure Steepleview Jack, Maeve Lunny; 3) Alice Shally’s Hot Heels, Alice Shally; 4) Joan Fallon Walsh’s Jarieno, Erinn Walsh; 5) Ivan Fleming’s Ritter, Hannah Fleming; 6) Tulleymer Deer Farm Ltd’s Parvati Aeg, Kerry Taggart.

Event 7 – 90cm: 1) Lana K Cheney’s Orlaloy De St Simeon, Lana K Cheney; Barry Horan’s Contendro’s Quest, Barry Horan; Cathal James Donnelly’s Mister Edd, Cathal James Donnelly; 3) Ivan Fleming’s MDF Lispopple Bedazzled, Lauren Fleming; 4) Tara Fitzgerald’s Katesbridge Arabella, Tara Fitzgerald; 5) Ivan Fleming’s Ritter, Hannah Fleming; 6) Melissa Monaghan’s KEC Parisian Malt, Melissa Monaghan.

Event 8 – 1m: 1) Patricia Foley’s Cahadoo Louise, Feaha Moore; 2) Avril Gibson’s SGS Miss Cobra, Stephen Gibson; 3) Alan McCormick’s Millridge Porthos, Alan McCormick; 4) Nadine Arthur’s Supreme Prancher, Nadine Arthur; 5) Edel Tuite’s Jasper Himself, Edel Tuite; 6) Deirdre Grant’s Erika Salumae m2s, Ella Grant.

Event 9 – 1.10m Section B 1) Heinrich Anhold’s Call me Stablelab, Heinrich Anhold; 2) Emer Kenny’s MTH Sossusvlei Sunrise, Ellen Kenny; 3) Jessica Foley’s Opal, Jessica Foley.

Saturday, April 13

Event 10 – 1.10m Section (including Young Rider Section)

Seniors: 1) Barbara Fahy’s Earlspark Dior, Barbara Fahy; 2) Carroll Produce Ltd’s Castleroche La Roche, Paul Carroll; 3) Karen lynch’s LCC Caseys Cruise, Karen Lynch; 4) Rachel Moore’s Country Strong, Rachel Moore; 5) Catherine Thornton & David Campbell’s Coachella, Catherine Thornton; 6) Avril Gibson’s SGS Miss Cobra, Stephen Gibson.

Young Riders: 1) Esther Trenier’s Royana De Clairias, Lewis Trenier; 2) Esther Trenier’s Lanzamore, Lewis Trenier; 3) Morris & Elaine Smyth’s Elamo Shes The Business, Hannah Agnew; 4) Sophie Dunn’s Voices Retto, Sophie Dunn; 5) Jane Clarke’s Hilton Z, Ruari Clarke; 6) Philip Hannigan’s Yukon Flush, William Hannigan.

Event 11 – 1.20m (including Young Rider Section)

Seniors: 1) Shannon Mackenzie’s Peyroux, Shannon Mackenzie; 2) Carol Phillips’s Castlebridge Pacquiao, Sean Kavanagh; 3) Hannah Patterson’s CS Ultimatum, Hannah Patterson; 4) Judy Murphy’s Border Patrol, Adam Finnegan; 5) Laura Ritchie-Bland Iede cvn, Laura Ritchie-Bland; Brian McAuley’s Larkhill Countess, John Floody.

Young Riders: 1) Kathryn Smiley’s Newmarket Alloy, Jodie Creighton; 2) Dolores O’Brien’s Darling Sherlock, Abigail O’Brien; 3) Shaunagh Thomson’s Garrison OBOS, Shaunagh Thomson; 4) Jane Clarke’s Luxity, Ruairi Clarke; 5) Samantha Dale’s Roundthorn Hercules, Jodie Creighton; 6) Stephen Moore’s H Blokx, Jessica Moore.

Event 12 – 1.30m (including Young Rider Section)

Seniors: 1) Louise Musgrave’s Halltown Nala, John Floody; 2) Ringwood Construction Ltd’s Riverside Swaziland, John Floody; 3) David Gibson’s SGS Welcome Louie, Stephen Gibson; 4) Paul Carberry’s Brandonview First Edition, Paul Carberry; 5) Edward McKeon’s Hard To Beat (KWPN), Elaine O’Neill; 6) Taylor Vard’s Suir Safari, Taylor Vard.

Young Riders: 1) NKC Sporthorses’ Halina HL, Natasha Carolan; 2) Gillian Kerr’s Lucidam, Kerrie Kerr; 3) Quality Sporthorses’ Hard Times (A.E.S), Dylan Ward; 4) Rachelle Harding’s Adonis W, Charlotte Harding; 5) Gillian Doherty’s Cooleyhill Bonzo C, Shane McCloskey; 6) Michael Murphy’s Cidam K, Ellen Murphy.

Event 13 – 1.35m Cavan Grand Prix: 1) Brian Kieran’s HTS Blackrock, John Floody; 2) Paul Carberry’s Brandonview First Edition, Paul Carberry; 3) Cormac McKay’s Jay Gatsby, Emily Turkington; 4) Joy Robinson’s True Titanium, Shannon Robinson; 5) Daisy Duggan’s Indoctaire, Michelle Kennedy; 6) Anne Clancy’s AHG Whiterock Luis, John Floody.

Event 25 – 80cm: 1) Nicola Burke’s Ashwell Clover, Laura Corrigan; 2) Patricia Foley’s Killeagh of Ballyglass, Patricia Foley; 3) Maeve Lunny’s Kippure Steepleview Jack, Maeve Lunny; 4) Jackie Lee’s Vorsprung Durch Technik, Jackie Lee; 5) Ivan Fleming’s Ritter, Hannah Fleming; 6) Tullyelmer Farm Ltd’s Parvati Aeg, Kerry Taggart.

Event 14 – 90cm: 1) Catherine Clancy’s Goldilocks, Catherine Clancy; 2) Patricia Foley’s Killeagh of Ballyglass; 3) Patricia Foley’s Annie od Ballyglass, Feaha Moore; 4) Marie Quigley’s Gingos Passion, Margaret Fullerton; 5) Aimee McClenahan’s Hey Luke, Aimee McClenahan; 6) Louise Musgrave’s Blackmoor Heather, Louise Musgrave.

Event 15 – 1m: 1) Jane Kealey’s Layla’s Romeo, Jane Kealey; 2) Jane Clarke’s Delton, Tadhg Clarke; 3) Catherine Clancy’s Goldilocks, Catherine Clancy; 4) Patricia Foley’s Caheradoo Louise, Feaha Moore; 5) Catherine Lundy’s Ace’s Delight, Cerys Lundy; 6) Amanda Ellen McCracken’s Fidoons Rustic Diamond, Amanda Ellen McCracken.

Event 16 – 1.10m Section B: 1) Sarah Jane Alexandra’s Altaskin Harley, Sarah Jane Alexander; 2) Rachel Kyne’s Hold That Thought, Rachel Kyne; 3) Eavan White’s O’Harabrook, Fiona Thompson; 4) Fiona Thompson’s Curolea Roni, Fiona Thompson; 5) Stephanie Cunningham’s Falconet Iiisuion, Stephanie Cunningham; 6) Nadine Arthur’s Supreme Prancher, Nadine Arthur.

Sunday, April 14

Event 17 – Amateur BALMORAL QUALIFIER: 1) Caitriona Cody’s Shanroe Socialite, Caitriona Cody; 2) Simon Scott’s Baby Charlton, Sarah M Kelly; 3) Graeme Carlisle’s Flagmount Heir, Graeme Carlisle; 4) Carroll Produce Ltd’s Shalamer Cassino, Paul Carroll; 5) Jennifer Leeper’s Ardragh Cordubh, Jennifer Leeper; 6) Ruth O’Brien’s Diarado Royale, Ruth O’Brien; 7) Eileen Duggan’s Kilronan Chin, Eileen Duggan.

Event 18 – Five-Year-Old BALMORAL QUALIFIER: 1) Liz Murray’s Bukhara Cruise, John Murray; 2) Hannah Patterson’s Buttevant Mist, Hannah Patterson; 3) Tommy Murray’s Katrinas Boy, Tadhg Mulligan; 4) Catherine Thornton’s & David Campbell’s Coachella, Catherine Thornton; 5) Declan McGarry’s Orphus DV, Deane Rogan; 6) Ash-Lee Brown’s Omard Sansa, Stacey Watling.

Event 19 – Six & Seven-Year-Old BALMORAL QUALIFIER: 1) Declan McGarry’s De L’Oiseliere, Deane Rogan; 2) Philip Carey’s Kamiro D, Philip Carey; 3) Jim Boland’s Sea Party, Sean Kavanagh; 4) Jimmy Cookes & Calire Hynes Trouville, Harriet Cooper; 5) Cariad McAlpine’s AKD Corallina, Hugo McAlpine; 6) Edward McKeon’s Hard To Beat, Elaine O’Neill.

Event 20 – 1.30m BALMORAL QUALIFIER GRAND PRIX: 1) Shannon McKenzie’s Bens Lady Lux, Shannon MacKenzie; 2) Casey Phair’s Metrails, Casey Phair; 3) Simon Scott’s Jasmine Tide, Simon Scott; 4) Gillian Doherty’s Cooleyhill Bonzo C, Shane McCloskey; 5) Sinead Healion’s Annaghmore Small Hero, Harriet Cooper; 6) Deirdre McMordie’s Drumaclan Jack, Sara McMordie.

Event 21 – 90cm Championship: 1) Patricia Foley’s Annie Of Ballyglass, Feaha Moore; 2) Patricia Foley’s Killegh Of Ballyglass, Patricia Foley; 3) Maeve Lunny’s Okee Dokee, Maeve Lunny; 4) Kerri Goodison’s Triumph of the Spirit, Kerri Goodison; 5) Elaine Wilson’s Mermus Hill, Elaine Wilson; 6) Jane Kealey’s Danny Boy II, Jane Kealey.

Event 22 – 1m Championship: 1) Carley Breydin’s Satinka Magic, Carly Breydin; 2) Fiona Thompson’s Curolea Roni, Fiona Thompson; 3) Grace Sheridan’s Superior Sprint, Grace Sheridan; 4) Stephanie Scullion’s Aussie Boy, Stephanie Scullion; 5) Grainne McMahon’s Jojo, Grainne McMahon; 6) Amy Giles’ Dunmore Prince, John O’Hagan.

Event 23 – 1.10m Championship (Including Young Rider Section)

Young Riders: 1) Gillian Johnston’s Cadence Dreamer, Elle Johnston; 2) Gene Ormiston’s Bobbie Carolan, Tatianna Ormiston; 3) Jane Clarke’s Delton, Fionn Clarke; 4) Catherine Keogh’s Millicent Be Golden, Timmy Keogh; 5) Amanda Tinney’s Tinneys Royale VDL, Melissa Tinney; 6) Roughan Farms’ Viarada Dree Beoken, Daryl Somerville.

Seniors: 1) Hannah Patterson’s CS Prosecco, Hannah Patterson; 2) Yvonne Whiteside’s Tehenga Beach, Yvonne Whiteside; 3) Lionel Johnston’s Lady Chino, Lionel Johnston; 4) Tom Treanor’s Zentus T, Mary McShane; 5) Billy Adrain’s Cruising Spider Man, Billy Adrain; 6) Edward Mulligan’s Cranberry Ice, Edward Mulligan.

Event 24 – 1.20m Championship (Including Young Rider Section)

Seniors: 1) Shannon MacKenzie’s Peyroux, Shannon MacKenzie; 2) Regula Wassmer’s Ballinamurra Eargon, Megan McGettigan; 3) Robert Moore’s Altaskin Buddy, Rachel McKimmon; 4) Charlotte Gibson’s Shannondale Remus, Tom Hearne; 5) Kenneth Graham’s Dr No Equinez Z, Kenneth Graham.

FIVE-YEAR-OLD: John Murray rode Liz Murray’s ‘Bukhara Cruise’ to win the Five-year-old RUAS qualifier at Cavan. (FW16-578NN)

Young Riders: 1) Amanda Tinney’s Tinneys Royale VDL, Melissa Tinney; 2) Veronika Kelly’s Echo Ireland, Daniella Kelly; 3) David Robinson’s Premier Domino, Melissa Tinney; 4) Katie McDermot’s King Diamond, Charlotte Harding; 5) Lawrence Patterson’s Drumaconnell Beach Babe, Adam Morgan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here