Thursday, September 2, 2021
HomeHorse WeekHorse EventsDressage competition hot at Laurel View

Dressage competition hot at Laurel View

THE weather for the June and July dressage heats at Laurel View (Templepatrick) has been very hot, but the competition has been hotter still, with scores reaching new highs! It is fabulous to watch the riders in action and take in the friendly competitive atmosphere.

Gratitude is extended to the many competitors, who came from far and wide; to the judges and trusty scribes for lending their expertise and to the entire Laurel View team for all the work they do to run the competitions.

The final of the 2021 Summer Dressage League will soon be here on Sunday, September 12, the schedule is up on www.laurelview.co.uk and the entries are open right up until noon on Thursday, September 9. To qualify for league prizes, riders need only to have competed once on the same steed already this Summer, along with their score in the same class at the final.

Congratulations to all the winners listed below – which of these names will take the honours in September…?

RESULTS

Sunday, June 20

Summer Dressage League (1 of 4)

Class 1 – BD Intro A. Judge – Coreen Abernethy: 1) Jasper, Georgia Rea 75.43; 2) Casper, Katie Watt 73.70; 3) Paddy, Rhona Kelly 69.57; 4) Dominic, Ellen Mooney 68.04; 5) Afraid of the Dark, Kerri Pitman 67.17; 6) Sur La Moon, Mya Morrison 66.96.

Class 2 – Prelim 1. Judge – Ivor Harper: 1) Ratheen Sam, Shannon Carruthers 76.84; 2) Laura, Grace Kirkwood 75.53; 3) Ardglen Stardust, Rachel McCaughey 73.42; 4) Chance, Sarah Cuthbertson 71.84; 5) Magherard Celtic, Elle West 71.58; 6) Boris, Katie Longmuir 71.05.

Class 3 – Prelim 2. Judge – Ivor Harper: 1) Colin, Erin Mathieson 70.17; 2) Marvin, Aimee Davis 68.97; 3) Greystone Golden Lady, Elaine Leinster 66.38; =4) Ace, Emma Russell; Rennie, Helen Bickerstaffe 65.69; 6) Fonzie, Emma Hosick 65.52.

Class 4 – Prelim 13. Judge – Angelene Nicholson: 1) Tifftarney PJ Gold, Wendy Forsythe 71.54; 2) Ellie Mae, Gillian Montgomery 71.35; 3) Bella, Edana Butler 70.19; 4) Spot of Colour Romeo, Ciara Mainwaring 68.08; 5) Colin, Erin Mathieson 68.08; 6) Lady Epona, Cora McNulty 67.31.

Class 5 – Novice 23. Judge – Angelene Nicholson: 1) Dave, Veronica Courtney 69.38; 2) Caprio, Hollie Woods 67.50; 3) The Spin Doctor, Kat Butler Ward 67.29; 4) Misty, Emer Magee 66.46; 5) Lucey, Nadine McClelland 66.25; 6) Gorsehill Charmer, Gillian Graham 66.25.

Class 6 – Open. Judge – Angelene Nicholson: 1) Maverick (Elem), Louise Cleland 67.90; 2) Ballylin Ben (Elem), Daryl McKinney 67.26; 3) Caprio (Elem), Hollie Woods 65.81; 4) Gorsehill Charmer (Nov), Gillian Graham 65.17; 5) Runaway Rebel (Med), Christine Newton 65.00; 6) Harry (Elem), Laura Fekkes 63.87.

Sunday, July 18

Summer Dressage League (2 of 4)

Class 1 – BD Intro B. Judge – Coreen Abernethy: 1) Coco, Madison Cairns 68.04; 2) Afraid of the Dark, Kerri Pitman 68.04; 3) Toby, Tracy Tulett 67.61; 4) Sur La Moon, Mya Morrison 66.96; 5) Lily, Rebecca Mullan 66.52; 6) Paddy, Rhona Kelly 66.30.

Class 2 – Prelim 2. Judge – Geraldine Lowry: 1) Donegreagh Rosanna, Erin Johnston 71.38; 2) Dealer, Paddy McCanny 70.17; 3) Chance, Sarah Cuthbertson 69.48; 4) Seanachai, Sinead Gibson 67.76; 5) Jasper, Georgia Rea 67.41; 6) Wizard of Oz, Hannah Kernohan 66.90.

Class 3 – Prelim 7. Judge – Geraldine Lowry: 1) Monty, Mark Robinson 86.14; 2) Marge, Debbie McClean 68.64; 3) Clady Water Jay Jay, Zara Jones 68.41; 4) Tawnybrack Cosmic, Tara O’Neill 67.95; 5) Ace, Emma Russell 67.50; 6) Over Ice, Nicola Monroe 65.91.

Class 4 – Prelim 14. Judge – Martina McKinley: 1) Monty, Mark Robinson 76.92; 2) Drummena Hill (S/Saddle), Kenzi Potter 67.31; 3) Tifftarney PJ Gold, Wendy Forsythe 66.92; 4) Jimmy, Christine Newton 66.73; 5) That’s My Guy, Sharon McClurg 66.54; 6) Ellie Mae, Gillian Montgomery 66.35.

Class 5 – Novice 28. Judge – Martina McKinley: 1) Kiltown Watson, Lucca Stubington 75.63; 2) Ashby, Yvette Truesdale 67.92; 3) Woodcroft Waltzer, Ruaidhri O’Cianain 66.46; 4) The Spin Doctor, Kat Butler-Ward 66.04; 5) Tifftarney PJ Gold, Wendy Forsythe 65.63; 6) Boycie, Jayne Woodward 64.58.

Class 6 – Open. Judge – Martina McKinley: 1) Kiltown Watson (Nov), Lucca Stubington 72.92; 2) Kiltown Watson (Elem), Lucca Stubington 70.69; 3) Ashby (Nov), Yvette Truesdale 70.00; 4) Ballylin Ben (Elem), Daryl McKinney 66.03; 5) Olive (Nov), Amelia McFarland 65.63; 6) Runaway Rebel (Med), Christine Newton 62.58.

Bree Rutledgehttp://www.farmweek.com

If you would like to find out more about Horse Week, Bree Rutledge can be contacted by email: b.rutledge@farmweek.com or horseweek@farmweek.com or by telephone: +44 (0) 28 9033 4493.


Email: b.rutledge@farmweek.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.