Monday, September 20, 2021
HomeHorse WeekHorse EventsDressage Ireland NR at Connell Hill

Dressage Ireland NR at Connell Hill

- Advertisment -

DRESSAGE Ireland Northern Region (NR) were back at Connell Hill, Randalstown for the next show on their summer calendar on Sunday, August 1. There was another great turnout, with the weather staying on side. An enjoyable day was had by all – well done to all who took part.

Thank you to the show organiser, judges and helpers. The next show on the NR calendar is at Gransha Equestrian, Bangor on August 15.

RESULTS

Sunday, August 1

Dressage Ireland NR at Connell Hill

Prelim DI 4 – Cat 1: 1) Diana Cody, Killagriff Miss Louise; 2) Megan Reburn, Rockmarshall Diamond Oscar.

Cat 2: 1) Orlaith O’Hagan, Jai-Li.

Unreg: 1) David Bakowski, OOS Pearce.

Prelim DI 18 – Cat 1: 1) Diana Cody, Killagriff Miss Louise; 2) Megan Reburn, Rockmarshall Diamond Oscar; 3) Kerry Taylor, Ballylinney Star; 4) Samantha O’Sullivan, Red Park Clover.

Cat 2: 1) Orlaith O’Hagan, Jai-Li.

Unreg: 1) David Bakowski, OOS Pearce.

Novice BD 22 – Cat 1: 1) Kerry Taylor, Ballylinney Star; 2) Samantha O’Sullivan, Red Park Clover.

Cat 2: 1) Orla Carmichael, Tyrella Super Sox; 2) Zara Wood, Prince Kostolany; 3) Kristin Lynch, TawneyBrack Indiana; 4) Julie Dauncey, Careymill Kate.

Unreg: 1) Victoria O’Connor, Dernhatten Source; 2) Erin McCoy, Cloud Atlas; 3) Sharon Getty, Daisy.

Novice DI 24 – Cat 2: 1) Ruth Logan, O to be posh; 2) Kristen Lynch, TawneyBrack Indiana; 3) Julie Dauncey, Careymill Kate.

Unreg: 1) Ruaidhri O’Cianain, Woodcroft Waltzer; 2) Erin McCoy, Cloud Atlas; 3) Sharon Getty, Daisy.

Elem Di 51 – Cat 2: 1) Mandy Blakely, Clerkson; 2) Lucy McDowell, Forest View Boy; 3) Louise Cleland, Siraxta Maverick.

Cat 3: 1) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry.

Unreg: 1) Victoria O’Connor, Dernhatten Source.

Elem BD 45 – Cat 2: 1) Louise Cleland, Siraxta Maverick; 2) Lucy McDowell, Forest View Boy; 3) Mandy Blakely, Clerkson; 4) Patricia Martin, Warranta.

Cat 3: 1) Lucinda Blakiston Houston, Beltrim Double G; 2) Ruaidhri O’Cianain, Intrigue Aimbry.

Medium DI 67: 1) Yvette Truesdale, Homegrown Ajax; 2) Orlaith O’Hagan, OOS Diego; 3) Penny Murphy, Kontiki.

Medium BD 73: 1) Orlaith O’Hagan, OOS Diego; 2) Penny Murphy, Kontiki.

Advanced Medium DI 90: 1) Yvette Truesdale, Homegrown Ajax.

Advanced Medium Junior team test: 1) Karen McKeown, VSH Gangster.

Advanced 101: 1) Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter; 2) Karen McKeown, VSH Gangster.

Inter 1: 1) Laragh O’Grady, Mullentine Emarald Wolfe Tone.

FEI PSG; 1) Laragh O’Grady, Mullentine Emarald Wolfe Tone.

Trailblazers Intro: 1) Robyn McMurray, Rocco Banana Man.

Trailblazers Prelim: 1) Hollie Fitzpatrick, Admirals Voyage; 2) Robyn McMurray, Rocco Banana Man; 3) Katie Donnelly, Wee Cola.

Para Grade IV – H/C: Naomi Elkin, Apollo.

Bree Rutledgehttp://www.farmweek.com

If you would like to find out more about Horse Week, Bree Rutledge can be contacted by email: b.rutledge@farmweek.com or horseweek@farmweek.com or by telephone: +44 (0) 28 9033 4493.


Email: b.rutledge@farmweek.com

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -

Most Popular

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.