Dressage League Finale for Six Mile Water club

Six Mile Water dressage BR Farm
IN THE RIBBONS: Penny Murphy and ‘Ebony’ finished with league placings in two classes at the Six Mile Water Riding Club dressage league. (FW27-562NN)

ON Sunday, June 9, Six Mile Water Riding Club held the final of its annual dressage league at Laurel View Equestrian Centre, Templepatrick. It was an exciting end to a competitive league and the committee would like to thank all competitors, helpers and, as ever, the fantastic sponsors including; Studio McBurney Portrait Photography, Equi-tog Equine Photography, Botanica. Bluegrass Horse Feeds, The Dressage Yard Scarvagh and the Irish Equine Rehabilitation and Fitness Centre.

The next date for diaries is the annual Working Hunter Competition on Sunday, August 4 at Laurel View. Contact Louise on 07748 122905 with any queries.

RETURN TO FORM: Lexie Spackman rode ‘Millenium Ace’ into the placings at the Six Mile Water Riding Club dressage league on their first outing after a bad injury. (FW27-561NN)

RESULTS

Sunday, June 9

Intro B: 1) Jacqui Lewis, Dunore Fast & Furious; 2) Amanda Speers, Billy Rocket; 3) Louise Beggs, Nanky Brooker Spain; 4) Sarah McClay, Lisavon Tigger; 5) Anne Hill, Chestnutt Hill; 6) Elaine Kelly, Toby.

Prelim 18: 1) Noah Brown, Cloud Atlas; 2) Jackie Hanna, Truly; 3) Johnny Mulligan, Reggie; =4) Lexi Spackman, Millennium Ace; =4) Chloe Thompson, Mossbank; 6) Sarah Sproule, Ballyneety Silver Service.

Prelim 19: 1) Jackie Hanna, Truly; 2) Barbara Hanna, Maverick; 3) Penny Murphy, Ebony; 4) Penny Murphy, Kontiki; 5) Sarah Cuthbertson, Chance; 6) Edana Butler, Carnanee’s Dream.

Novice 39: 1) Christine Newton, Rebel; 2) Noah Brown, Cloud Atlas; 3) Barbara Hanna, Maverick; 4) Daryl McKinney, Ballylin Ben; 5) Johnny Mulligan, Twinkle; 6) Johnny Mulligan, Oscar.

Elementary 55: 1) Helen Faulkner, Derryvane Danny; 2) Christine Newton, Rebel; 3) Daryl McKinney, Ballylin Ben; 4) Susan Coulson, Temple Samiro.

Freestyle Dressage to Music: 1) Hannah McKinstry, Dernhatten Delight; 2) Louise Irvine, Clady Water Jay Jay; 3) Louise Beggs, Nanky Brooker Spain.

OVERALL LEAGUE

Class 1: 1) Jacqui Lewis, Dunore Fast & Furious; 2) Louise Beggs, Nanky Brooker Spain; 3) Sarah McClay, Lisavon Tigger; 4) Amanda Speers, Billy Rocket; 5) Anne Hill, Chestnutt Hill; 6) Elaine Kelly, Toby.

Class 2: 1) Jackie Hanna, Truly; 2) Penny Murphy, Ebony; 3) Lexi Spackman, Ace; 4) Penny Murphy, Kontiki; 5) Hannah McKinstry, Dernhatten Delight; 6) Chloe Thompson, Mossbank.

Class 3: 1) Jackie Hanna, Truly; 2) Barbara Hanna, Maverick; 3) Penny Murphy, Ebony; 4) Penny Murphy, Kontiki; 5) Sarah Cuthbertson, Chance; 6) Edana Butler, Carnanee’s Dream.

Class 4: 1) Christine Newton, Rebel; 2) Barbara Hanna, Maverick; 3) Daryl McKinney, Ballylin Ben; 4) Lexi Spackman, Ace.

INTRO: Jacqui Lewis on ‘Dunore Fast and Furious’ won the Intro League at the Six Mile Water Riding Club dressage league. (FW27-560NN)

Class 5: 1) Helen Faulkner, Derryvane Danny; 2) Christine Newton, Rebel; 3) Daryl McKinney, Ballylin Ben.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here