Dressage season gets underway at Connell Hill

DINR Connell Hill BR Farm
ELEMENTARY SPORTSMAN: Louise Ferguson and ‘Italiano’ won the Elementary Sportsman class at Connell Hill. (FW27-537NN)

DRESSAGE Ireland Northern Region finally got the go ahead to start their season at Connell Hill Equestrian Centre, Randalstown on Saturday, June 27, with kind permission from the Creighton family. It was lovely to see everyone enjoying being back out competing after lockdown. Thank you to list 1 judge Mark Ruddock and Angelene Nicholson for judging – there were some really exciting scores to kick start the season.

Dressage Ireland NR are at Danescroft this Sunday, please check the website for future dates.

NOVICE: Louise Spence and ‘Diamond Lux’ won a Novice class at Connell Hill. (FW27-536NN)

RESULTS

Saturday, June 27

FEI Pony Team and Individual: Zara Wood, Ard Mirah.

Mini Trailblazer: Robyn McMurray, Royanna.

Advanced 102: Lucinda Blakiston Houston, Happy Feet.

PSG: Lisa Dundee, Deja Vu Roundthorn.

Inter 1: Joan Adrain, VSH Florenciano.

GP: Carolyn Mellor, VSH Beaulero; Carolyn Mellor, VSH Gounveneur M; Racheal Coulter, Gorsehill Maya.

Advanced Medium: Joan Adrian, Goldwin; Karen McKeown, VSH Gangster; Ellen McKeown, Milky Way; Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter.

Advanced Medium: Karen McKeown, VSH Gangster; Ellen McKeown, Milky Way; Linda Mcllwaine, Beechmount Baxter.

Medium: Brenda Cull, My Wanita; Angela Penman, Ballymorran Heaven Scent.

Unreg: Dale Roberts, Rademon Osprey.

Medium 71: Lucy Adams, Esdal’s King WA; Brenda Cull, My Wanita; Jill Hobson, Furisto Seven for a Secret; Angela Penman, Ballymorran Heaven Scent.

Unreg: Dale Roberts, Rademon Osprey.

Elementary Sportsman: Louise Ferguson, Italiano.

Elementary: Camillia Manningham Buller, Dungar Quick Sliver; Ellen McDonald, Dante Alighieri.

Elementary: Nicole Robinson, Copperfield Gold; Emma Hobson, Rolando.

Novice Unreg: Lisa Dundee, The Windmill Lady.

Novice Cat 2: Kristine Lynch, Tawneybrack Indiana.

Cat 1: Lisa Ferguson, Larkin.

Novice 30 – Unreg: Lisa Dundee, The Windmill Lady.

Cat 2: Louise Spence, Diamond Lux.

Cat 3: Michael Boyd, VSH James Bond.

Cat 1: Lisa Ferguson, Larkin; Gillian Holmes, Clover Paddock Flight.

Prelim – Cat 3: Lisa Dundee, SJ Gentleman.

Cat 1: Tina O’Connor, Rockcrimmon Willow.

GRAND PRIX: Carolyn Mellor and ‘VSH Beaulero’ won the Grand Prix class at Connell Hill. (FW27-535NN)

Prelim 1: Penny Murphy, Kontiki; Kathryn Knox, Braeview Codega.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here