Festive Dressage finale at Gransha

Gransha dressage final BR Farm
MEDIUM: Zara Wood and ‘Shorty’ won the Medium final and league at Gransha. (FW52-510NN)

GRANSHA Equestrian Centre, Bangor played host to the fourth and final round of dressage classes in the Cottage Cattery sponsored series. The sun shone from start to finish on Saturday, December 12 and riders really embraced the Christmas spirit. Formal dressage attire was swapped for reindeer ears, Santa jumpers, red noses and tinsel!

It was lovely to see Michelle McConnell, proprietor of the Cottage Cattery, presenting prizes to the happy league winners throughout the morning. Judges for the day were Lucinda Webb Graham and Fran Warden.

WELL DONE: Jill Banford and ‘Candy’ won the Senior Prelim league at Gransha. (FW52-509NN)

Huge congratulations to all competitors involved and many thanks for supporting this winter league.

RESULTS

Saturday, Dec. 12

Cottage Cattery Dressage League final

Class 1 Mini Intro Lead Rein: 1) Grace Jackson, Gransha’s Half & Half; 2) Erin Gordon, Lowland Toy Soldier; 3) Eirin Wardle, Harry Potter.

League placings: 1) Eirin Wardle, Harry Potter; 2) Erin Gordon, Lowland Toy Soldier.

Off the Lead Rein: 1) Izzy Stout, Naomi; 2) Erin Gordon, Maypole Stargate; 3) Elise Gardiner, Heidi.

League placings: 1) Erin Gordon, Maypole Stargate; 2) Elise Gardiner, Heidi.

Class 1a Junior Intro: =1) Sienna Eagleson, Ebony; Hannah Crawford, Lily.

League placings: 1) Sienna Eagleson, Ebony; 2) Hannah Crawford, Lily.

Class 1b Senior Intro: 1) Jacky Reid, Hugo; 2) Jess Whitney, Flynn; 3) Cathy Cowan, Bridge of Stars; 4) Jane Waugh, Tullydun Blue; 5) Alison Simpson, Superted.

League placings: 1) Cathy Cowan, Bridge of Stars; 2) Hannah Ogle, Casements Cavalier; 3) Jane Waugh, Tullydun Blue.

Class 2a Junior Prelim: 1) Lauren McGlennon, Pixie; 2) Alice Salters, Marley; 3) Eva O’Neill, Duke of Down; 4) Alice Salters, Candy.

League placings: 1) Lauren McGlennon, Pixie; 2) Eva O’Neill, Duke Of Down.

Class 2b Senior Prelim: 1) Karen Jeffrey, Junior; 2) Claire Adair, Dot; 3) Suzi McClean, Simba; 4) Shana Martin, Bob; 5) Victoria McCandless.

League placings: 1) Claire Adair, Dot; 2) Suzi McClean, Simba; =3) Victoria McCandless, Koolstyle; Shana Martin, Bob.

Class 3a Junior Prelim: 1) Lauren McGlennon, Colin.

Class 3b Senior Prelim: 1) Sharon Getty, Daisy; 2) Allison Matthews, Tadhg; 3) Paris Cubbon, Ebony Ellen; 4) Jill Banford, Candy.

League placings: 1) Jill Banford, Candy; 2) Allison Matthews, Tadhg.

Class 4b Senior Novice: 1) Julie Dauncey, Summer; 2) Amanda McVeigh, Milly.

League placings: 1) Julie Dauncey, Summer; 2) Amanda McVeigh, Milly.

Class 5b Senior Novice: 1) Julie Dauncey, Summer; 2) Emma Wallace, Elamo Little Diamond; 3) Victoria McCandless, Koolstyle.

League placings: 1) Julie Dauncey, Summer; 2) Victoria McCandless, Koolstyle; 3) Debbie McAllister, Inch by Inch.

Class 6 Elementary: 1) Lynne Tennis, Paddy; 2) Sharon McGimpsey, Chilli; 3) Patricia Martin, Bella.

League placings: 1) Sharon McGimpsey, Chilli; 2) Patricia Martin, Bella.

Class 7 Medium 67: 1) Zara Wood, Shorty; 2) Cheryl Lawther, Pixie.

League placings: 1) Zara Wood, Shorty.

Class 8 Young Horse: 1) Shenade Duggan, Homegrown Hendrix; 2) Gail Smyth, Albert.

League placings: 1) Shenade Duggan, Homegrown Hendrix.

Class 9 Side saddle: 1) Suzi McClean, Simba; 2) Sharon McGimpsey, Chilli.

League placings: 1) Suzi McClean, Simba; 2) Sharon McGimpsey, Chilli.

Class 10 Racehorse to Dressage Horse: 1) Robyn Catterall, Mull on the Run; 2) Allison Matthews, Tadhg; 3) Emma Russell, Ace.

LOOKING FESTIVE: Eva O’Neill and ‘Duke of Down’ came third in the Junior Prelim final and second in the dressage league at Gransha. (FW52-508NN)

League placings: 1) Robyn Catterall, Mull on the Run; 2) Allison Matthews, Tadhg; 3) Emma Russell, Ace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here