Four-day show success at Cavan

Cavan Horse Show BR Farm
1.40M GRAND PRIX: Oliver McCarthy on Zuidam, winner of the 1.40m Top Spec Autumn Grand Prix at Cavan. (FW43-530LD)

CAVAN Equestrian Centre held a four-day Senior, Junior, Young Rider and Children On Horses Grand Prix Show from Thursday, October 18 until Sunday, October 21.

RESULTS

YOUNG RIDER: Louise Delplace, winner of the 1.35m Young Rider Grand Prix at Cavan. (FW43-529LD)

Thursday, October 18

Event 1 – 1.10m Section A: 1) Carroll Produce Ltd’s Darrara Achilles, Louise Carroll; 2) Donal Lynch’s Velar, Maura Counihan; 3) Carol Gee’s Fernhill Splash, Carol Gee; 4) Clare Craig’s HTS Carnanbreagha, John Floody; 5) Dee Barrett- Davies’ Lady Thunder van Het Rozenhof, ; 6) Jillie Houston’s Hamar Teo TH, Alison Irwin).

Event 2 – 1.20m: 1) Sharon Desmond’s Disco Volantee, Ciara Desmond; 2) Sandra Duffy’s Trendy, Corinne Hyde; 3) Michael Daly’s DSF Unlimited Quality, Michael Daly; 4) Maura Counihan Jnr’s Killerisk Minnie, Maura Counihan Jnr; 5) Sandra Duffy’s Kells Z, Katharina Wildling; 6) Mark O’Sullivan’s Chunky Blue, Maria Vozone.

Event 3 – 1.30m: 1) Michael Byrne’s King King, Michaeli Ann Byrne; 2) Mark Fagan’s Caricello, Chloe Fagan; 3) Sandra Duffy’s Lb Volcanicity, Corinne Hyde; 4) Deryn Mackay’s Afram B, Robyn Fagan; 5) Charlotte Gibson’s Aldaluck, Lucy Gibson; 6) Kevin Thompson & Geralyn Thompson’s Donevan Erkindale, John Floody.

Event 4 – 1.35m: 1) Tim O’Shea’s Vivendi Tipperary, Joan Greene.

Event 5 – 80cm: =1) Adel Doyle’s Ruby Ballerina, Adel Doyle; Patricia Foley’s Killeagh of Ballyglass, Patricia Foley; 3) Brian Gormley’s Mooretown Annie, Aoife Scallan; 4) Feaha Moore’s Martinstown Meera, Feaha Moore; 5) Fiona Magowan’s Freedom, Fiona Magowan; 6) Claire Gordon’s California Dreamin B Z, William Greene.

Event 6 – 90cm: 1) Irene Lawlor’s Sweetheart 1, Irene Lawlor; 2) Patricia Foley’s Killeagh of Ballyglass, Patricia Foley; 3) Grace Sheridan’s Superior Sprint, Grace Sheridan; 4) Sandra Hannigan’s Premier Dotty, Philip Hannigan; 5) Brian Gormley’s Mooretown Annie, Aoife Scallan; 6) Lindsay Graham’s The Suffragette, Lindsay Graham.

Event 7 – 1m: 1) Sheikh Samir Mirdad’s Mirdads Zamzaaam, Sheikh Samir Mirdad; 2) Andrew Murdock’s Edentrillick Pheonix, William Greene; 3) Irene Lawler’s Sweetheart 1, Irene Lawlor; 4) Samantha Heaney’s LCC Caseys Cruise, Karen Lynch; 5) Ruth Will’s Lord of the Lands, Ruth Wills; 6) Sheikh Samir Mirdad’s Mirdads Mekkkah, Sheikh Samir Mirdad.

Event 8 – 1.10m Section B: 1) Shaun O’Malley’s SMC Molly, Sophie Doherty; 2) O’Conn Stables Limited’s Besser Van Tulisa, Caitlin Duffy; 3) Anita Duffy’s TBS Euro Jewel, Caitlin Duffy; 4) Michelle White’s Boleybawn Kylie, Michaelle White; 5) Sinead Kennedy’s KEC Maximum Celebrity, Jessey-Joy Siebert; 6) Rosemary Reynolds’s Carousel Gold, Feaha Moore.

Friday, October 19

Event 9 – 1.10m: 1) Gerry Whyte’s Abel Star, Edel Whyte; 2) Shiekh Samir Mirdad’s Mirdads Samzaaam, Sheikh Samir Mirdad; 3) O’Conn Stables’ Besser Von Tulisa, Caitlin Duffy; 4) James Dunne’s Lily M, James Dunne; 5) John Lee’s MB Daddys Dollars, Julieann Gaffney; 6) O’Conn Stables’ Besser Von Mandy, Sophie Doherty.

Event 10 – 1.20m: 1) James Patrick Flood’s Wivolley Vanbeek, Emma Jackson; 2) Sandra Duffy’s Trendy, Corinne Hyde; 3) Clare Lenahan’s Van Oskar, Glenn McCullough; 4) Aoife Healion’s Equita, Niamh O’Connor Barry; 5) Colm Doherty’s Knockalla Hold Up, Peter Smyth; 6) Natasha Smith’s Castana Maestro, Natasha Smith.

Event 11 – 1.30m Young Rider & Seniors: 1) Jessica Finnegan’s Tommie Girl, Emma Jackson; 2) Maura Counihan Jnr’s Killerisk Minnie, Maura Counihan Jr; 3) Tara Dunne’s Courtesan C, Tara Dunne; 4) Marie Quigley’s Castleroche Rebel, John Floody; 5) Sandra Duffy’s Over Lux, Jake Hunter; 6) David Harrison’s Mosstown Lils Angel, Robert Harrison.

Event 12 – 90cm: 1) Irene Lawler’s Sweetheart 1, Irene Lawler; 2) Catherine Clancy’s Goldilocks, Catherine Clancy; 3) Olvia Byrne’s Georgie Bee, Olivia Byrne; 4) Anne Chambers’ Condors Lucky Star, Caoimhe Chambers; 5) Claire Hughes’ Saarow, Jonathan Flament; 6) Olivia Brennan’s GCS Paris, Jonathan Flament.

Event 13 – 1m: 1) Lorraine Madden’s Genherosa, Lorraine Madden; 2) Samantha Heaney’s LCC Caseys Cruise, Karen Lynch; 3) Michelle McElhattan’s Hillfarm Meadow, Michelle McElhatton; 4) John Goggins’s Hold Up Trendy, Chloe Goggins; 5) Patricia Creegan’s Holiday Izzy, Katie Creegan; 6) Sarah Alexander’s Lakeyta, Sarah Alexander.

Event 14 – 1.10m Young Rider: 1) Kathryn Smiley’s Newmarket Alloy, Jodie Creighton; 2) Dee-Barrett Davies’s Lady thunder Van Het Rozenhof, Hannah Agnew; 3) Brian Hutchinson’s Svs Talino, Cathryn Hutchinson; 4) Stephen Cassidy’s Lima Fortuna, Conor Cassidy; 5) Rachelle Harding’s Crossmaglen Bandit, Charlotte Harding; 6) Gillian Creighton’s Foxfire, Jodie Creighton.

Event 15 – 1.20m Young Rider: 1) William Greene’s Edentrillick Lucy Lou, Hannah Agnew; 2) Miguel Bravo’s MHS Lisbon, Emma McEntee; 3) Rachelle Harding’s Nonavic Temara, Charlotte Harding; 4) Alan Robertson’s Immun Ocean Ogara, Jake Hunter; 5) Ian Chapman’s Fairview Gem, Rachel Chapman; 6) Beatrice Gates-Hardiman’s Easton Scala G, Louis Gates-Hardiman.

Saturday, October 20

Event 16 – 1.10m Seniors: 1) Emma Jackson’s Silken Allure, Emma Jackson; 2) A Smyth’s Shanroe Socialite, Tom Hearne; 3) Barry O’Connor’s Gerona, David O’Connor; 4) John Lee’s MB Daddys Dollars, Julieanne Gaffney; 5) Gerry Flynn’s Lui Belle De Reeva, Gerry Flynn; 6) Lisa Leonard’s Pandora VI, Lisa Leonard.

Event 17 – 1.20m Seniors: 1) Kathryn Smiley’s Newmarket Alloy, Jodie Creighton; 2) Ailish Connelly’s Cool Boy, Ailish Connelly; 3) Sharon Desmond’s Disco Volantee, Ciara Desmond; 4) Emma Jackson’s Creevagh For Sure, Emma Jackson; 5) James Patrick Flood’s Wivollet Vanbeek, Emma Jackson; 6) Raymond O’Connor’s Oilean Dunlop, Raphael Lee.

Event 18 – 1.35m Senior, Junior/ Young Rider (Under 25) Grand Prix: 1) Richard Nallon’s Bally Fair Deal, Ciaran Nallon; 2) Jackie Lee’s Hashino, Raphael Lee; 3) Derek Gaw’s Rocky Bond, Eddie Moloney; 4) Maura Counihan Jnr’s Killerisk Minnie, Maura Counihan Jnr; 5) Hilary Furlonger’s Five Star Quality, Angela Percy; 6) Jackie Lee’s Hollypark Galloway, Tim Macdonagh.

Event 19 – 90cm: 1) Olivia Byrne’s Georgia Bee, Olivia Byrne; 2) Gerry Flynn’s Newmarket Amber, Isabelle Flynn; 3) Patricia Foley’s Killeagh Of Ballyglass, Patricia Foley; 4) Jonathon Mooney’s Edenmount Barnstorm, Emma Mooney; 5) Lana K Cheney’s Morning De La Bouverie, Lyndsay Barnett; 6) Lana K Cheney’s Morning De La Bouverie, Lyndsay Barnett.

Event 20 – 1m: 1) Tara Brandon’s Miss Jolly, Michael Morrin; 2) Gerry Flynn’s Newmarket Amber, Isabelle Flynn; 3) Shona Lynch’s Fredi Whitemore, Shona Lynch; 4) Breda Carroll’s LGS Survivor, Lauren Carroll; 5) Marcella Gaffney’s Kuda, Olga Barry- Murphy; 6) Judith Graham’s Be My Artist, Judith Graham.

Event 21 – 1.10m Junior, Young Rider (Under 25) & COH: 1) Niall O’Doherty’s Lanzamore, Lewis Trenier; 2) Esther Trenier’s Royana De Clairias, Lewis Trenier; 3) Joe Walsh’s Outrath Kroon Time, David Parle; 4) Roughan Farm’s Paris Delux, Daryl Somerville; 5) Ellen Hughes’s Hard Times, Dylan Ward; 6) Francis Donnelly’s Beechmore Lady Lux, Eve Donnelly.

Event 22 – 1.20m Junior, Young Rider (Under 25) & Children on Horses: 1) Esther Trenier’s Trickin Around, Lewis Trenier; 2) Pat Kavanagh’s Boswell Mr Heart Breaker, Emer Kavanagh; 3) Lisa Marie Dolly’s Newgrange Lady, Lisa Marie Dolly; 4) Sandra Duffy’s Woodbury Boy, Katharina Wildling; 5) Hayley Dunne’s Cha Cha Z, Hayley Dunne; 6) Pat Kavanagh’s MHS Tamara, Emer Kavanagh.

Sunday, October 21

Event 23 – 1.10m Junior, Young Rider (Under 25) & Children on Horses Championships: 1) Niall O’Doherty’s Lanzamore, Lewis Trenier; 2) Esther Trenier’s Royana De Calirias, Lewis Trenier; 3) Gerry Whyte’s Abel Star, Edel Whyte; 4) Brian Hutchison’s Svs Talino, Cathryn Hutchinson; 5) Niamh Barrett’s Captain Becca, Niamh Barrett; 6) Denise Owen’s Apple Jack, Aoife Owens.

Event 24 – 1.20m Junior, Young Rider (Under 25) & Children on Horses Championships: 1) Esther Trenier’s Trickin Around, Lewis Trenier; 2) Joanne Blair’s Mon Amie, Joanne Blair; 3) Sarah Irwin’s Strawberry Passion, Sophie Dunn; 4) Edmond Kearney’s Ballydarton Chipson, Tadhg Kearney; 5) Carine Fullerton’s Sligo Lantender, Victoria Brown; 6) Pat Kavanagh’s Boswell Mr Heart Breaker, Emer Kavanagh.

Event 25 – 1.35m Young Rider (U25) & Junior GP: 1) Tom Jones’ Carrick Kilderrys Diamond, Louise Delplace; 2) Sinead Healion’s Annaghmore Small Hero, Harriet Cooper; 3) Edmond Kearney’s Fanta M, Tadhg Kearney; 4) Haley Dunne’s Aston D’la Rousserie, Haley Dunne; 5) Patrick Hickey’s Quandurina, Patrick Hickey; 6) Roy Craig’s Beltrim Brother Ava, Jonathan Smyth.

Event 26 – 1.40m Top Spec Autumn GP League: 1) GBBS Int Ltd’s Zuidam, Oliver McCarthy; 2) David Harrison’s Landlystes Rubina, Robert Harrison; 3) Raymond O’Connor’s Oilean Dunlop, Raphiel Lee; 4) Hugh Fitzpatrick’s Erne Ladygoldilocks, Francis Connors; 5) Martin Walsh’s Lowhill Showdown, Louise Delplace; 6) Declan McGarry’s Carrow Indoctro, Clem McMahon.

Event 27 – 1m Championship: 1) Gerry Flynn’s Newmarket Amber, Isabelle Flynn; 2) Heidi Dunn’s Irish Fern, Jodie Shaw; 3) Judy Duffy’s Arctic Lodge, Maria Duffy; 4) Shona Lynch’s Ferdi Whitmore, Shona Lynch; 5) Sarah Alexander’s Lakeyta, Sarah Alexander; 6) Judy Duffy’s Slaneyside Aldatus Flight, Orla Cassidy.

Event 28 – 1.10m Championship: 1) Emma Jackson’s Silken Allure, Emma Jackson; 2) JAG Equestrian’s MB Daddys Dollars, Julienne Gaffney; 3) Lorraine Madden’s Genherosa, Lorraine Madden; 4) Heather Denholm’s Warrington, Heather Denholm; 5) Clare Lenehan’s Elodie Lvs Z, Glenn McCullagh; 6) Lawrence Patterson’s Drumnaconnell Goody Bag, Emma Jackson.

Event 29 – 1.20m Championship: 1) Jessica Finnegan’s Tommie Girl, Emma Jackson; 2) Emma Jackson’s Amy B, Emma Jackson; 3) James Patrick Flood’s Wivollet Vanbeek, Emma Jackson; 4) Emma Jackson’s Creevagh For Sure, Emma Jackson; 5) Debbie Norman’s Acrolux, Sven Hadley; 6) Carol Gee’s Fernhill Splash, Carol Gee.

CHAMPIONSHIP DOUBLE: Lewis Trenier, winner of both the 1.10m and 1.20m Young Rider Championships at Cavan. (FW43-528LD)

Event 30 – 1.30m Championship: 1) Clare Craig’s Craigmanus Hold Up Diamond, John Floody; 2) Edgar Hogg’s Intuitive, James Hogg; 3) Paddy Hynes’ Queen Bee, Richard Kerins; 4) Mary Boland’s Camblin Tenesse, Abigail Boland; 5) Charlie Jaybe’s Clair Du Lune, Francis Connors; 6) Ronan Rothwell’s Boleybawn Aasha, Michaeli Ann.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here