Thursday, September 23, 2021
HomeHorse WeekLondonderry and Limavady equestrian classes alive and well at Causeway Coast Arena

Londonderry and Limavady equestrian classes alive and well at Causeway Coast Arena

- Advertisment -

THIS year, again with no agricultural show, the equestrian end of Londonderry and Limavady Show was kept alive by running two days of events at the Causeway Coast Arena, Coleraine on Saturday, July 24 and Sunday, July 25. Proceeds will go to RDA Coleraine and Air Ambulance.

Thanks must go to all the helpers, sponsors and, of course, the competitors, who made it the success that it was. Sponsors were Bellisle Equestrian; Baileys Horse Feeds; Colin Richmond, Agricultural Stores Coleraine; and Irish Sport Horse Auctions, Mullingar.

Thanks also to the Course Designer, William Brown and to the photographer on the Sunday, Kevin Hegarty.

RESULTS

Limavady Show at Causeway Coast Arena, Coleraine

Saturday, July 24

Showing

Small Hunter: 1) Pinecroft Clover, Michelle Patterson; 2) Mastermind, Rosella Hagan; 3) RJ, Bethany Gordon; 4) Joey, Sarah Bates.

Lightweight Hunter: 1) Ballylin Ben, Daryl McKinney; 2) Flash, Vicki Dible; 3) Paddock Clover Flight, Gillian Holmes; 4) RJ, Bethany Gordon.

Middle / Heavyweight Hunter: 1) Ballyartan Cosmic, Michelle Patterson; 2) Priory Rose, Frankie Kealey; 3) Arfur Foulkesayke, Nikki Burnham; 4) Bella, Aoife Hagan.

Ridden Irish Draught: 1) Ballyartan Cosmic, Michelle Patterson; 2) Priory Rose, Frankie Kealey; 3) Arfur Foulkesayke, Nikki Burnham.

Champion: Ballylin Ben, Daryl McKinney; Reserve: Ballyartan Cosmic, Michelle Patterson.

Cob class: 1) Killyrea Jackie, Lisa Talbot; 2) Isla, Clara Thomas; 3) Seldom, Katie Hyndman.

Family Pony/ Cob/ Horse – Rider Over 16: 1) Oystar Bay, Cherie McHugh; 2) Benvarden Claudine, Andrea Kerlin; 3) Isla, Clara Thomas; 4) Star, Megan Collins.

Coloured Ridden: 1) Pinecroft Clover, Michelle Patterson; 2) Lucky Lottie, Niamh Fitzgerald; 3) Seldom, Katie Hyndman.

Combined Lead Rein: 1) Hightops Flower Girl, Kjerstin Chissel; 2) Jem, Cameron Barry; 3) Konnie, Grace McAuley; 4) Rosemount Roulette, Sophia Peden.

Family Pony Lead Rein: 1) Molly, Harry Campbell; 2) Rosemount Roulette, Sophia Peden; 3) Curolea Jane, Jamie Currie.

First Ridden: 1) Yrenfys Llwynog, Coralie Brolly; 2) Flinora Surprise, Kaileigh Russell; 3) Bryngwennol Maxwell, Ellie Donnelly.

M & M First Ridden: 1) Bryngwennol Maxwell, Ellie Donnelly.

Family Pony/ Cob Riders Under 16: 1) Linsford Sunny Boy, Tianna Brolly; 2) Flinora Sunrise, Kaileigh Russell.

Show Pony Combined Heights: 1) Jackets Enchantment, Rebecca Coulter; 2) Radlee Nutcracker, Kaileigh Russell.

Show Hunter Pony: 1) Yrenfys Llwynog, Coralie Brolly; 2) Flinora Surprise, Kaileigh Russell.

Champion: Hightops Flower Girl, Kjerstin Chissel; Reserve: Linsford Sunny Boy, Tianna Brolly.

Working Hunter Ponies

Cross-Poles: 1) Bryngwennol Maxwell, Coralie Brolly; 2) Flinora Surprise, Kaileigh Russell.

Starter Stakes: 1) Linsford Sunny Boy, Tianna Brolly; 2) KHS Little Ted, Rebecca Coulter; 3) Starry, Caitlin McFadden; 4) Kilcurry Gem, Eve Lindsay.

Novice WH: 1) KHS Little Ted, Rebecca Coulter; 2) Linsford Sunny Boy, Tianna Brolly; 3) Kilcurry Gem, Eve Lindsay.

Open WH: 1) Loughkeeland Jake, Rebecca Coulter; 2) Kilcurry Gem, Ella Lindsay; 3) Gortmore Prince, Katie Mae McElwee.

Mountain & Moorland: 1) Gortmore Prince, Katie Mae McElwee; 2) Shanaghy Star, Cormac Murtagh; 3) Kilcurry Gem, Ella Lindsay.

Champion: Gortmore Prince, Katie Mae McElwee; Reserve: Bryngwennol Maxwell, Coralie Brolly.

Horse Working Hunter

Performance Class: 1) Lily, Megan McKay; 2) Dreamer, Donna Barron; 3) Goodwins Whoopi, Rosie Alcorn; 4) Glocks London Ginger, Eimear McMahon.

Novice WH: 1) Cobweb, Anna Kennedy; 2) My Teenage Kicks, Kathy Moore; 3) Glocks London Ginger, Eimear McMahon (Best 4yo); 4) Nova, Jemma Loughlin.

Small Hunter / Cob WH: 1) Goodwins Royalty, Rosie Alcorn; 2) Roundthorn Claddagh, Phoebe Beaumont.

Open WH: 1) Goodwins Royalty, Rosie Alcorn; 2) Roundthorn Claddagh, Phoebe Beaumont; 3) My Teenage Kicks, Kathy Moore.

Champion: Goodwins Royalty, Rosie Alcorn; Reserve: Roundthorn Claddagh, Phoebe Beaumont.

Sunday, July 25

Show jumping

PONIES

Cross-Poles – Double Clear: Rosedale Tilly, Elle Moore; Tink, Thomas Cameron; Konnie, Grace McAuley; Buzz, Caleb Mitchell; Pebbles, Alice Hill; Scarborough Fair, Hannah Kernaghan; Mr Sparkles, Amy Crawford; Apple Jack, Zara Moore; Maxwelltown Moonmythe, Maddie Hunt.

50cm – Double Clear: Smoke Gun, Kathryn Walker; Isaac, Katie McDonald; John, Lily McCrea.

60cm – Double Clear: Aughmore Dante, Kathryn Walker; Flash, Lacey McLaughlin; Isaac, Katie McDonald; Starry, Caitlin McFadden; Wendy, Angel Horner.

70cm – Double Clear: Flash, Lacey McLaughlin; Starry, Caitlin McFadden; Aughmore Dante, Kathryn Walker.

80cm – Double Clear: Milo, Rebecca Coulter; Hazel, Kathryn McCurdy; Smokey Joe, Olivia McCrea.

90cm – Double Clear: Milo, Rebecca Coulter; Blaze, Tianna Doherty.

HORSES

60cm – Double Clear: Paddy, Alison Smith.

70cm – Double Clear: Maggie, Megan McKenna.

1.10m – Double Clear: Springhill Cassanova, Brendan Doherty.

Bree Rutledgehttp://www.farmweek.com

If you would like to find out more about Horse Week, Bree Rutledge can be contacted by email: b.rutledge@farmweek.com or horseweek@farmweek.com or by telephone: +44 (0) 28 9033 4493.


Email: b.rutledge@farmweek.com

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -

Most Popular

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.