National Pony Society Area 32 celebrates 2019 achievements

NPS Awards night BR Farm
SUCCESS: Noah Houston had great success in the Mini classes and took home several prizes from the NPS Area 32 Awards Night. (FW48-514NN)

THE National Pony Society (NPS) Area 32 stepped out in style on Saturday, November 9 for its 2019 Awards Evening and Dinner at the La Mon Hotel and Country Club.

The well attended and ever-popular event provided members, exhibitors, family and friends with the opportunity to relax and celebrate the many successes of the 2019 Show season.

SILVERWARE: Julia Mulligan pictured with the silverware she won at the NPS Area 32 Awards Night. (FW48-513NN)

The NPS Area 32 Chairman, Tony Bell welcomed guests and thanked all present for their exceptional support throughout the year.

Tasked with presenting the glittering array of trophies were Sarah Beers from the Loneash Stud and well-known commentator, Derek Spencer. Congratulations are extended to all the prize winners.

A huge thank you goes to the La Mon Hotel team for the excellent meal and to Alan Wiese for the disco.

Thanks also to everyone who brought raffle prizes and purchased tickets; their support in generating revenue for the 2020 NPS Area 32 show fund is very much appreciated.

DATES FOR YOUR DIARY

The NPS Area 32 Committee look forward to welcoming everyone to the Area’s 2020 shows, confirmed dates are:

Spring Show: April 18, 2020 – Knockagh View Equestrian Centre, Greenisland.

Summer Show: June 27, 2020 – Knockagh View Equestrian Centre, Greenisland.

Championships: July 29, 2020 – Clogher Valley Show.

For updates on future events, please follow the NPS Area 32 Facebook page.

AWARDS

Saturday, November 9

NPS Area 32 2019 Awards Presentation

Spring Show

Endeavour Award: Max McDonnell.

Young Handler Champion: Callum Griffin.

S H Pony Champion: Parkhill Araminta, Elaine Sherrard.

Novice SHP Champion: Crevelea Midnight Gambler, Amelia Wheeler.

Mini SH Champion: Greigiau Spring Celebration, Mia McKay.

Mixed M&M Champion: Wikners Gryffindor, Ellie McDonnell.

Potential Lead Rein Champion: Brookllan Dream Boy, John McCormick.

Show Pony Champion: Anton Cat Medina, Ryan Anderson.

Mini M&M Champion: Linksbury Popstar, Max McDonnell.

Mini S P Champion: Treowen Sapphire, Kjerstin Chissel.

Pony Breeding Champion: Anton Cat Medina, Ryan Anderson.

Part Bred Lead Rein: Treowen Sapphire, Kjerstin Chissel.

M&M Novice Ridden: Heniarth Austintatious, Hannah Morrison.

M&M Junior Ridden Champion: Lownthwaite Bobbin, Bobbi Fleming.

M&M Open Ridden Champion: Copley Lane Ringo, Charlotte Smiley.

Mini Supreme Champion: Linksbury Popstar, Max McDonnell.

Supreme Ridden Champion: Copley Lane Ringo, Charlotte Smiley.

Supreme in Hand Champion: Budore Benedict, James Cleland.

Supreme Champion: Copley Lane Ringo, Charlotte Smiley.

Summer Show

Endeavour Award: Amelia Wheeler.

Young Handler Champion: Amelia Wheeler.

Champion Dartmoor/ Exmoor/ Shetland: Beltoy Rising Pride, Sophie McDonald.

Champion New Forest/ Connemara: Spanish Shauna, Anthea Steele.

Fell/ Highland/ Dales Champion: Brackenbank Prince, Stephen Pedlow.

Coloured Champion: Robins Brae Thor, Anthea Steele.

Champion Welsh: Budore Sir Norman, James Cleland.

Novice M&M Mini Champion: Tyrcoeds Destiny, Jodie McKay.

M&M Mini Champion: Rhydygurg Peter Pan, Noah Houston.

Ridden M&M Champion: Micklam Midsummers Dream, Jenny Reid.

Young Rider Champion: Knowhead Belle, Claire Gilchrist.

Novice M&M Champion: Micklam Midsummers Dream, Jenny Reid.

M&M In Hand Champion: Budore Sir Norman, James Cleland.

S P Breeding Champion: Woodroyd Gingerbread Man, J&T Harper.

S H In Hand Champion: Brookhall Royal Rave, Kate Burns.

Part Bred Champion In Hand: Ravara Cottontail, J&T Harper.

Mini Show Pony: Treowen Sapphire, Kjerstin Chissel.

Novice S P Champion: Creevelea Midnight Rambler, Amelia Wheeler.

Mini S H P Champion: Rhoson Amedeus, Kjerstin Chissell.

Novice S H P Ridden Champion: Pineview Oberon, Anthea Steele.

Intermediate Champion: Pearls Pik Ado, Stella Black.

Champion Novice: Micklam Midsummers Dream , Jenny Reid.

Best Rider: Heather Steele.

Reserve Best Rider: Anthea Steele.

First Reserve Best Rider: Stella Black.

Mini Supreme Champion: Rhydygurg Peter Pan, Noah Houston.

Reserve Mini Supreme: Rhoson Amedeus, Kjerstin Chissel.

Champion In Hand Overall: Beltoy Rising Pride, Sophie McDonald.

Champion Ridden Overall: Micklam Midsummers Dream, Jenny Reid.

Supreme of Show: Beltoy Rising Pride, Sophie McDonald.

Championships Show

Endeavour Award: Alicia Reid.

Pony Breeding of the Year: Brookhall Regal Rave, Kate Burns.

M&M In Hand of the Year: Budore Benedict, James Cleland.

Youngstock M&M of the Year: Nutschullyng Ophelia, Zoe Bell.

S P of the Year: Muscombe Cheeky Girl, Julia Mulligan.

Show Hunter Pony of the Year: Annandale Royal Mint, Daniel O’Sullivan.

Mini Pony of the Year: Rhydygurg Peter Pan, Noah Houston.

Foal of the Year: Ronelle Arizona Striker, Sharon Cumberland.

Supreme of the Year: Muscombe Cheeky Girl, Julia Mulligan.

Chairmans Award: Jenny Reid.

YOUNG HANDLER: Callum Griffin won the Young Handler Championship at the Spring Show and received his prize at the NPS Area 32 Awards Night. (FW48-512NN)

Presidents Award: Jamie Bell.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here