Tuesday, September 21, 2021
HomeHorse WeekHorse EventsSilver Show returns for Kilkeel and District Riding Club

Silver Show returns for Kilkeel and District Riding Club

- Advertisment -

IT was a great delight for all Kilkeel and District Riding Club members, committee members, helpers and competitors to have the Silver Show back up and running again, albeit different in that organisers split the show over two weekends. The club ran show jumping first on Saturday, July 24, then followed up with Showing and Working Hunter on Saturday, July 31.

The committee of Kilkeel and District Riding Club would like to thank Mr Tom Bingham for the use of his land over the duration of the two show dates. As a token of the club’s thanks, they are donating proceeds from both shows to Heartbeat NI and Kilkeel Lifeboat.

Special thanks must go to all of the competitors, helpers and to the judges: Dawn Hanna, Alistair McDonald and Chloe Thompson – their support and hard work are greatly appreciated.

Organisers would also like to thank sponsors for their kind donations of money, prizes and jumps. Thank you to Ambutran Event Medical Services, Honeyhill Rosettes, The Food Works, Sloan Rent-a-loo and Tackbox Equestrian.

Thank you also to the photographers – RMS Photography and Daisy Photography. If anyone still wishes to purchase photos from the show, they can do so through both photographers Facebook pages or by contacting Kilkeel and District Riding Club.

RESULTS

Saturday, July 24

Show jumping Show

Horse 60cm: 1) Shannon Morgan, Cassie; 2) Laurie Orr, Secret.

Horse 70cm – Niblock Family Cup. New cup this year, kindly sponsored by E. Niblock: 1) Erin McCullough, Bella; 2) Caitlin Steenson, Mocha; 3) Shannon Morgan, Cassie.

Horse 80cm – Phoenix Nursing Agency Cup: 1) Darcy Hanna, Layla; 2) Abbey Stevenson, Ballylennon Georgia; 3) Caitlin Trainor, Zara; 4) Scarlett Hanna, Layla.

Horse 90cm – John Hanna Memorial Cup, presented by Margaret Hanna: 1) Charley Hanna, Crystal; 2) Ruth Baird, Bart; 3) Emma McDowell, Bella; 4) Abbey Stevenson, Ballylennon Georgia; 5) Caitlin Trainor, Zara.

Horse 1m – Teresa Travers Memorial Cup, kindly sponsored by Bronagh Harper: 1) Charley Hanna, Crystal; 2) Emma McDowell, Bella; 3) Ruth Baird, Bart.

Pony Cross-Poles: 1) John Tomlinson, Sassy; 2) Zac Bradley, Charlies Dream.

Pony 50cm: 1) Zac Bradley, Charlies Dream; 2) John Tomlinson, Sassy.

Pony 60cm – Double clear: =1) Ava Morgan, Prince (Drew the Prize); Ruby Uprichard, Jessie; 3) Emilie Chestnutt, Tara; 4) Darcy Napier, Roxy.

Pony 70cm – Far Hill Stables Cup. New cup this year, kindly sponsored by Charley Hanna: 1) Lily-Rose McGinn, Giggles; 2) Lucas Bradley, Gortlemon Isabelle; 3) Ava Morgan, Prince; 4) Kelsea Maginnis, Mia; 5) Ruby Uprichard, Jessie; 6) Emilie Chestnutt, Tara; 7) Darcy Napier, Roxy.

Pony 80cm – Gamekeepers Equestrian Trophy, presented by Ruth Baird: 1) Molly Magorrian, Silver; 2) Katie Niblock, Shanbo Mirah Star; 3) Lucas Bradley, Gortlemon Isabelle; 4) Molly McGinn, Lizzie.

Pony 90cm – Mourne Vintage Club Cup: 1) Katie Niblock, Shanbo Mirah Star; 2) Molly Magorrian, Lisgreen Silver Prince; 3) Molly McGinn, Lizzie.

Saturday, July 31

Ridden Showing classes

Lead Rein: 1) Seth Houston, Rhydygrug Peter Pan; 2) Alexis Trainor, Hi Ho Silver; 3) Adam Gowdy, Rhydgwillim Supernova; 4) Sophie Malone, Twilight; 5) Ava Trainor, Nibbles; 6) Cara Rogers, Pippin; 7) Alia Fletcher, Lingardswood Comet.

First Ridden – Derryogue Flying Club Shield: 1) Noah Houston, Amesbury Queen Bee; 2) Jocelyn Hutchinson, Llyncathbury Phoenix; 3) Adam Gowdy, Rhydgwillim Supernova; 4) Lexi Wallace, Lingardswood Comet; 5) Katie Stewart, Barrera Purple Iris.

Family Pony: 1) Matilda Trainor, Hi Ho Silver; 2) Sophie Malone, Twilight.

Mini Championship – Ahead with Rita Cup – Champion: Seth Houston, Rhydygrug Peter Pan.

Mountain and Moorland Ridden: 1) Jocelyn Hutchinson, Holthall Bandit; 2) Anthea Steele, Newoak All That Jazz; 3) Lexi Wallace, Lingardswood Comet; 4) Ellie Annett, Barrera Purple Iris.

Connemara Ridden: 1) Colleen Murtagh, Shanaghy Star; 2) Cormac Murtagh, Rockfield Sandy.

Show Pony (up to 153cm) Ridden: 1) Ellie Annett, Litton Hi-Society; 2) Jocelyn Hutchinson, Brookllan Lady Isabella.

Show Hunter (up to 153cm) Ridden: 1) Rebecca Hutchinson, Free Spirit Pandora; 2) Holly Curran Wildfire.

Part-Bred Horse and Pony Ridden: 1) Jocelyn Hutchinson, Brookllan Lady Isabella; 2) Ellie Annett, Litton Hi-Society; 3) Dierdragh Murphy, Temple Bui; 4) Rebecca Hutchinson, Free Spirit Pandora.

Small Horse Ridden: 1) Victoria White McCurdy, Temple Bui; 2) Emma Gillespie, Pilgrim Star.

Ridden Hunter: 1) Heather Steele, CSF Chanel; 2) Julie Donaghy Simpson, Greenhall Rock and Roll; 3) Holly Curran, Ghost Rider.

Racehorse to Riding Horse Ridden: 1) Molly McGinn, Red; 2) Caitlin Trainor, Zara.

Cob Ridden: 1) Éabha Grant, Weeman; Laura Rogers, Coco.

Irish Draught Ridden: 1) Catherine Patterson, Carrabawn Jewel.

Showing Championship – J Kearney Ltd Cup – Champion: Heather Steele, CSF Chanel; Reserve: Rebecca Hutchinson, Free Spirits Pandora.

Working Hunter classes

Mini Cross-Poles: 1) Sophie Malone, Twilight; 2) Alexis Trainor, Hi Ho Silver; 3) Ellie Annett, Barrera Purple Iris; 4) Adam Gowdy, Rhydgwillim Supernova.

Mini 50cm: 1) Jocelyn Hutchinson, Holthall Bandit; 2) Jocelyn Hutchinson, Llyncathbury Phoenix.

Mini Championship

Champion: Jocelyn Hutchinson, Holthall Bandit; Reserve: Sophie Malone, Twilight.

60cm Ponies (Cradle Stakes/ Small MM): 1) Jocelyn Hutchinson, Ashfield Dream Chaser; 2) Anthea Steele, Newoak All That Jazz.

70cm Ponies (Starter Stakes/ Small MM) – The Galley Shield: 1) Freddie Castles, Dryfe Elizabeth Arden; 2) Darcy Napier, Roxy; 3) Katie Niblock, Shanbo Mirah Star.

70cm Horses: 1) Emma Gillespie, Pilgrim Star; 2) Caroline Clingan, Angus; 3) Holly Curran, Wild Fire.

80cm Ponies (133cm/ MM) – Walker Cup, kindly sponsored by Mr G Walker: 1) Molly Magorrian, Lisgreen Silver Prince; 2) Katie Niblock, Shanbo Mirah Star; 3) Molly McGinn, Lislaird Giggles; 4) Heather Steele, Ashfield Dream Chaser; 5) Henry McMahon, Oreo.

80cm Horses (Cob/ Small horse) – Hanna Bros Cup: 1) Mikey McGaffin, Derrylough Bay Bandit; 2) Lauren McGrath, Poppy; 3) Caroline Clingan, Angus; 4) Julie Donaghy Simpson, Carryon Platinums Edition.

90cm Ponies (143cm/ Large MM) – Leestone Caravan Park Cup: 1) Molly Magorrian, Lisgreen Silver Prince; 2) Molly McGinn, Lislaird Giggles; 3) Katie Niblock, Shanbo Mirah Star.

90cm Horses – Balmoral Hotel Cup: 1) Julie Donaghy Simpson, He’s The Lad; 2) Sadie McMahon, Silla Coevers; 3) Heather Steele, CSF Chanel; 4) Ruth Baird, Bart; 5) Mikey McGaffin, Derryloiugh Bay Bandit.

1m Horses – A Robinson & Sons Cup: 1) Sadie McMahon, Silla Coevers; 2) Heather Steele, CSF Chanel; 3) Julie Donaghy Simpson, He’s The Lad; 4) Beth Taylor, Mill Yard Bobstar.

Pony Championship – Kilkeel Knitting Mill Cup – Champion: Jocelyn Hutchinson, Ashfield Dream Chaser; Reserve: Freddie Castles, Dryfe Elizabeth Arden.

Horse Championship – Coulter Cup – Champion: Heather Steele, CSF Chanel; Reserve: Julie Donaghy Simpson, He’s the Lad.

Supreme Championship

McBurney Memorial Cup, kindly sponsored by McBurney Family:

Heather Steele, CSF Chanel.

Bree Rutledgehttp://www.farmweek.com

If you would like to find out more about Horse Week, Bree Rutledge can be contacted by email: b.rutledge@farmweek.com or horseweek@farmweek.com or by telephone: +44 (0) 28 9033 4493.


Email: b.rutledge@farmweek.com

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -

Most Popular

Subscribe to our newsletter

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.