Smiles all round as Winter Woollies season gets underway

Winter woollies BR Farm
PLACED: Connie Beattie riding ‘Skye’, led by Freya Beattie, were placed in their Lead Rein class at the Winter Woollies Show at Gransha. (FW41-544NN)

THE day was sunny and bright for the Winter Woollies Show at Gransha Equestrian Centre, Bangor on Sunday, September 27, with lots of smiling faces that did not dwindle all day!

The Championships were sponsored by G & T Welsh ponies, who supply shavings (Blue frog, standard shavings and dust).

IMMACULATE: Megan Houston and ‘Trenavey Limelight’ won their class at the Winter Woollies Show at Gransha. (FW41-543NN) PICTURES

The Family Pony 13.2 to 15.2 classes and Connemara novice class were sponsored by Hackers Horse Sitters. The most fun class of the day, the fancy dress class, was well supported and was sponsored by C & C Irish Equine Services, while JQ Farrier sponsored the Ridden Hunter.

With smiling faces all day, organisers can’t wait to see everyone for the next Winter Woollies on Sunday, November 1.

RESULTS

Sunday, September 27

Winter Woollies at Gransha

1 – Tiny tots (Five years and under, for tots that cannot yet trot): 1) Jude Thompson, Halymyres Preston; 2) Xander Evans, Nerwyn Lafan; 3) Radha Gallagher, Foxy; 4) Poppy Dickson, Nemo.

2 – Lead Rein (trot): 1) Rebecca Cowan, Ruby; 2) Ben Corry, Nerwyn lafan; 3) Caireann Gallagher, Foxy; 4) Connie Beattie, Skye.

3 – First Ridden No Canter: 1) Freya Beattie, Skye; 2) Melissa Griffin, Sammy; 3) Emily Doyle, Skip to the Music.

4 – First Ridden with Canter: 1) Ethan Murphy, Stormin Norman; 2) Blathnaid Gallagher, Bailey; 3) Freya Beattie, Skye; 4) Charlotte Griffin, Sammy.

5 – Family Pony Lead Rein: 1) Isla Christie, Poppy; 2) Sommer Garrett, Honey; 3) Enid Danks, Molly; 4) Eimear Lavery, Bobby Bear.

6 – Family Pony Ridden (up to 13.2): 1) Katy Allsopp, Charlie; 2) Katie Muckle, Little Girl Pink; 3) Blathnaid Gallagher, Bailey; 4) Maisie Murphy, Barney Bubbles.

7 – Family Pony Ridden (13.2 to 15.2): 1) Lucy Tyrell, Rock Me Amadeus; 2) Niamh Lyons, Mr Blue Skies; 3) Cali-Rose Cathcart, Velvet; 4) Khrissy McClernon, Thistledown Cockney Rebel.

9 – Coloured Pony (can be led): 1) Lucy Tyrell, Rock Me Amadeus; 2) Katy Allsopp, Charlie; 3) Jessica Simms, Patchwork Girl.

10 – Coloured Horse: 1) Mel Gibson, Grease Lightening; 2) Abbey Lawson, Wacko Jacko; 3) Molly McCredy, Bobby Jack; 4) Ricki Jayne Donnan, Luca.

11 – Veteran Pony (can be led): 1) Amelia Logan, Llafar Barthez; 1) Charlotte Glenn, Duke; 2) Samara McKinley, Cascade Chestnut; 2) Isla Christie, Poppy; 3) Poppy Dickson, Nemo; 4) Lauren Watson, Sammy.

12 – Veteran Horse: 1) Mel Gibson, Grease Lightening; 2) Sarah Glover, Bally Moe.

13 – Ridden Cob (Traditional/ Show): 1) Abbey Lawson, Wacko Jacko; 2) Michelle Doran, Cookie Monster.

14 – RH2RH (does not have to have raced): 1) Brian Murphy, Shawstown; 2) Deirdragh Murphy, House Limit.

15 – Part-bred Pony (Welsh, Connie, Shetland etc): 1) Amira Curran, Colby Voyager; 2) Charlotte Glenn, Hiheys Luck Be A Lady.

16 – SH/ SP Lead Rein (if enough entries, will be split): 1) Elissa Cowan, Ruby Tuesday; 2) Amelia Logan, Sycamore Fairytale.

17 – 13/14hh SHP: 1) Amira Curran, Colby Voyager; 2) Charlotte Glenn, Cheverllfield Royal Duke; 3) Katie Longmuir, Rhyd ddu Sinclair; 4) Isabella Graham, Grandpas Dream.

18 – 15/ Inter SHP: 1) Siobhan Clarke, Prince of Persia; 2) Darcie Frew, Cascade Chestnut.

19 & 20 – 128/138 SP & 148/ Inter SRT (will be judged separately): 1) Isabella Graham, Grandpas Dream; 1) Megan Houston, Trenavey Limelight.

21, 22 & 23 – Small Hunter, Ridden Hunter & Irish Draught (will be judged separately): 1) Hannah Ogle, Casements Cavalier; 1) Natasha Knowles, Morning Dew.

24 – Fancy Dress Pony/ Horse: 1) Evie Hoyle; 2) Callum Griffin; 3) Katie Muckle; 4) Jessica Simms.

25 – M & M Lead Rein: 1) Rebecca Cowan, Garnant Emyr; 2) Adam Gowdy, Rhydgwilliam Supernova; 3) Katie Cathcart, Goldie; 4) Laylah McNulty, Welsh Wizard.

26 & 27 – M and M small breeds & M and M Large breeds (excluding Connemara): 1) Shawlene Leebody, Rhydgwilliam Supernova; 1) Katie Longmuir, Rhyd ddu Sinclair; 2) Khrissy McClernon, Thistledown Cockney Rebel; 3) Natasha Burns, Aberpennar Sirol.

28 – Connemara Novice: 1) Heidi Martin, Crohery Lad; 2) Callum Hoey, Fortunate Dakota; 3) Samara McKinley, Cascade Chestnut.

29 – Connemara Open: 1) Cerys Howell, Colin.

Championship (all 1st and 2nd prize winners welcome into championship).

In Hand

30 – Welsh Young Stock: 1) Bethany Burns, Morlena Rhys Gethin; 2) Matthew Connolly, Greenswell Corr Blimey.

31 – Welsh 4+: 1) Cheryl Corrie, Fronbach Show off; 2) Eva Donnan, Cosford Melrosa; 3) Aimee Leigh Bailie, Bryncarreg Miss Jones.

33 – Shetland, Dartmoor, Exmoor: 1) Zoe Bell, Beltoy Perfection; 2) Jane McCoy, Foxy.

34 – Connemara: 1) Karen Parker, Kevin; 2) Colleen Murtagh, Rockfield Sandy; 3) Sarah Christie, Carnabay Mollie; 4) Jamie Quinn, Blakehill Scorpion.

35 – M&M Young Stock: 1) Jamie Quinn, Blakehill Scorpion; 2) Bethany Burns, Morlena Rhys Gethin; 3) Colleen Murtagh, Rockfield Sandy; 4) Matthew Connolly, Greenswell Corr Blimey.

36 – M&M 4+: 1) Andrew Bell, Langfield Pantalaimon; 2) Cheryl Corrie, Fronbach Show off; 3) Jodie Bailie, Bryncarreg Miss Jones; 4) Eva Donnan, Cosford Melrosa.

37 – Mare: 1) Amiee Leigh Bailie, Bryncarreg Miss Jones; 2) Louise Williams, Crumble.

38 – Gelding: 1) Sheena Robinson, Boris; 2) Caitlyn Leebody, Bobby Jack; 3) Nikita Noonan, Flying Flynn; 4) Hazel Cahoon, Buster Boy.

39 – Stallion: 1) Andrew Bell, Langfield Pantalaimon; 2) Jess Whitney, Kevin.

40 – Part Bred Horse/ Pony: 1) Hazel Cahoon, Buster Boy.

41 – Coloured Horse/ Pony: 1) Nikita Noonan, Flying Flynn; 2) Jessica Teggart, Charlie; 3) Louise Williams, Buttercup.

42 – Veteran Horse or Pony: 1) Zoe Bell, Beltoy Perfection; 2) Eimear Lavery, Bobby Bear.

43 – Cob (traditional/ show/ maxi): 1) Caitlyn Leebody, Bobby Jack; 1) Sheena Robinson, Boris; 2) Michelle Doran, Cookie Monster; 2) Penny Campbell, Max; 3) Jessica Teggart, Charlie; 3) Nikita Noonan, Flying Flynn; 4) Eimear Lavery, Bobby Bear.

44 – Young Handler Under 6: 1) Laylah McNulty, Welsh Wizard; 2) Katie Cathcart, Goldie.

45 – Young Handler 6 to 12: 1) Amiee Leigh Bailie, Bryncarreg Miss Jones; 2) Charlotte Griffin, Sammy; 3) Katie Muckle, Glassmullan Mickey Mouse (p); 4) Molly McCredy, Bobby Jack.

46 – Young Handler 13 to 18: 1) Callum Griffin, Sammy; 2) Eimear Lavery, Bobby Bear; 3) Jodie Bailie, Bryncarreg Miss Jones; 4) Jessica Teggart, Charlie.

In Hand championship (all 1st and 2nd prize winners of in hand classes)

WELL DONE: Katie Longmuir rode ‘Boris’ (aka ‘Rhyd ddu Sinclair’) to win an M&M class at the Winter Woollies Show at Gransha. (FW41-542NN)

Champion: Jamie Quinn, Blakehill Scorpion; Reserve: Jodie Bailie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here