Sunshine at Lusks finals

LUSKS DRESSAGE RI Farm
SUCCESS: Prelim winner Victoria O’Connor and Twinkle. (FW8-585NN)

THE competition on Sunday for the Dressage League final at Lusks was a very serious affair as Sarah Whiteside had dangled a carrot in front of them in the form of the Lusk rugs, numahs and horse feed as prizes.

Every point counted even for Zach and Charlie Watson from Dromore who were the two youngest competitors on the day, both getting prizes in the Intro class, however Jonny Steele pipped them at the post on his good bay 4-year-old horse Fred, owned by Caroline Keatly.

LEFT: Intro League prize winners Zach Watson, Charlie Watson and Jonny Steele with Jenny Lusk. (FW8-584NN) Pictures

All the way from Dundalk, Louise Magill with her very consistent new horse Danny looked great in the red rug winning the Newcomers league with Lusk Livery girls Maddie McAfee and Ciara OHara getting placed second and fourth.

Michelle Strange won the preliminary class on her nice moving grey horse only 0.5 in front of Keva Milligan who was second.

The Lusk Livery crew did not let the side down with Sarah Irvine winning every week on her very consistent chestnut gelding Harry, thus winning the Lusk rug.

A credit to Denise Neil who runs the riding school at Lusks, her well taught pupils Clara Potts, Kathryn Finley and Fiona Dunn were all in the shake-up.

Another busy weekend this Saturday and Sunday with Working Hunter qualifiers for the festival all starting at 10am, entries on the day.

Entries now open for the Garden Event on March 3.

Enquires to Jenny 07831 661428.

Results from February 17:

Intro – 1st Zach Watson, Casper; 2nd Sharon Cowan, Rose of Mourne; 3rd Jonny Steele, Fred; 4th Jonny Steele, Harry; 5th EllyRose Dixon, Monaincha Belle; 6th Clara Potts, Gucci.

Newcomers Prelim – 1st Louise Magill, Camiro’s Danny; 2nd Madison McAfee, Jordan; 3rd Fiona Dunn, Brooklyn; 4th Ciara OHara, Cass; 5th Patricia Martin, Bella; 6th Lucy Coulter, Oh Marcious.

Prelim – 1st Victoria O’Connor, Twinkle; 2nd Jonny Steele, Ice; 3rd Jonny Steele, Matilda; 4th Michelle Strange, Quality Galore.

Novice – 1st Sarah Irvine, Harry; 2nd Kathryn Finlay, Mr Chips; 3rd Michelle Strange, Quality Galore; 4th Antoinette O’Connor Milligan, Kings Appraisal.

Elementary – 1st Fiona Magowan, Storm; 2nd Fiona Magowan, Freedom.

League Results:

Intro League – 1st Jonny Steele, Fred; 2nd Zach Watson, Casper; 3rd Charlie Watson, Beau Jangles; 4th EllyRose Dixon, Monaincha Belle; 5th Sharon Cowan, Rose of Mourne; 6th Clara Potts, Gucci.

Newcomers League – 1st Louise Magill, Camiro’s Danny; 2nd Madison McAfee, Jordan; 3rd Fiona Dunn, Brooklyn; 4th Ciara O’Hara, Cass; 5th Lucy Coulter, Oh Marcious; 6th Clara Potts, Gucci.

Prelim League – 1st Michelle Strange, Quality Galore; 2nd Keva Milligan, Kings Appraisal; 3rd Jonny Steele, Matilda; 4th Rebecca Geddis, Apollo; 5th Jonny Steele, Bella; 6th Kathryn Finlay, Mr Chips.

Novice League -1st Sarah Irvine, Harry; 2nd Antoinette Milligan, Kings Appraisal; 3rd Michelle Strange, Quality Galore; 4th Rebecca Geddis, Apollo.

WELL DONE: Prelim league winner Michelle Strange and Quality Galore. (FW8-583NN)

Elementary League – 1st Fiona Magowan, Storm; 2nd Fiona Magowan, Freedom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here