Ulster Region ponies on tour at Connell Hill

Connell Pony Tour BR Farm
WINNING ROUND: Ellen Thompson and ‘Trendy Blue’ on their way to winning the 148cm 1.20m class at the Connell Hill leg of the TRI Ulster Region Autumn Pony Tour. (FW43-545NN) PICTURES: courtesy of Lyndon McKee

BOLTING towards the end of the TRI Ulster Region Autumn Pony Tour, Connell Hill Equestrian Centre, Randalstown, hosted the second last leg, on Saturday, October 12, with Ecclesville Centre hosting the last leg, before the final at Portmore Equestrian Centre.

The leg at Connell Hill attracted a large number of very enthusiastic young athletes, who displayed enormous talent, which looks promising for the future of this most majestic sport.

ON FORM: Lucy Morton and ‘Tynan Bo-Bo Bear’ were on form to win the 148cm 1.10m class at the TRI Ulster Region Autumn Pony Tour at Connell Hill. (FW43-544NN)

The early starts and late returns home are a true declaration of how dedicated these young riders are to this most elite sport after putting in long hours of schooling.

The 128cm classes saw young riders coming forward to enjoy the role of competing, wearing their show attire with pride. The early classes saw Harriet O’Hagan jump the first double clear in the 50cm class and then go on to open the 60cm class with a double clear on ‘He’s So Naughty’, owned by Orlaith O’Hagan from Dungannon.

Travelling from Omagh proved a very worthwhile trip for Cara McFadden, when she claimed first place in both the 138cm 1m and 1.10m classes on ‘Drumlin Lady’, owned by Karen McFadden. There was no denying Ellen Thompson from Omagh, first place in the 148cm 1.20m class, when she bolted home with a superb round on ‘Trendy Blue’, owned by Andrew Thompson. It is a big step moving onto horses, which proved no problem for Simone Leathem, when she took victory in the COH 1.10m class on ‘Amigo’, owned by Teresa McKenna from Draperstown.

Connell Hill would like to convey their thanks to Course Designers William Brown and George Gueorguiev; judges Linda Skillen, Heather Camblin and Judith McClelland, assisted by Rachel Maybin; photographer Lyndon McKee; starters, arena crew, staff, competitors, owners, grooms, parents and guardians for their support in making this a very successful and enjoyable day.

RESULTS

Saturday, October 12

Horses

Class 10 – Junior and COH 1m:
=1) Arlene Nee’s Claggan Eclipso Clover, Alexandra Kiernan; Vina Buller’s Sillan Coevers, Sadie McMahon; Linda Buchanan’s Skypark Elite, Catherine Buchanan.

Class 11 – Junior and COH 1.10/ 1.20m handicap:
1) Teresa McKenna’s Amigo (NL), Simone Leathem; 2) Jane Clarke’s Delton, Tadhg Clarke; 3) Dean Bell’s Garryduff Diamond Mine, Ben Maybin; 4) Jane Clarke’s Glenpatrick Cool Guy, Ruari Clarke.

Ponies

Class 1 – 128 85cm Under 10s over 69 points:
1) Katheryne McCracken’s Sweet Lily (CPBS), Elizabeth McCracken; 2) Gabriel Tunney’s Crindle Bee Two, Lily Tunney; 3) Lisa Best’s Longwood Grandpas Diamond, Alexandra Best; 4) Lynn Caskey’s Ruthstown Speed, Zoe Caskey; 5) Edna Gamble’s Lisboy Smarties, Ted Gibson; 6) Gabriel Tunney’s In It To Win It, Lily Tunney.

Class 2 – 128 90cm:
1) Joanne Morton’s Tynnan Tuttle Pip, Peter Morton; 2) Katheryne McCracken’s Sweet Lily (CPBS), Elizabeth McCracken; 3) Lisa Best’s Longwood Grandpas Diamond, Alexandra Best.

Class 3 – 128 1m:
1) Ronan McLaughlin’s Linde Hoeve’s Ricardo, Jamie Clarke; 2) Victoria Clarke’s Lackaghmore Barbie, Jamie Clarke; 3) Joanne Morton’s Tynnan Tuttle Pip, Peter Morton; 4) Jane C P Russell’s Shangan Ritmo, Robert Russell; 5) Jane C P Russell’s Munsboro Plunkett, Robert Russell; 6) Katheryne McCracken’s Uquam d’Emery PFS, Charlotte McCracken.

Class 4 – 138 1m:
1) Karen McFadden’s Drumlin Lady, Cara McFadden; 2) Karen McFadden’s Mr Dougherty, Cormac Taggart; =3) Sarah Doherty’s Springhill Copper Beech, Oliver Doherty; Paul McCann’s Gortmore Julie, Lucy McCann; 5) Andrew Thompson’s Keogans Boy, Beth Thompson; 6) McFadden Equine’s Stocaí Baíne, Cormac Taggart.

Class 5 – 138 1.10m:
1) Karen McFadden’s Drumlin Lady, Cara McFadden; 2) Jane C P Russell’s Miss Mull, Camryn Clarke; 3) Andrew Thompson’s Keogans Boy, Beth Thompson; 4) Cavan Equestrian Centre’s Derek’s Clonbalt Lad, Camryn Clarke.

Class 6 – 148 90cm:
=1) Joanne Morton’s Blueoak Majeika, Lucy Morton; Brenda Gordon’s Gurteen Molly, Bethany Gordon; Andrew Thompson’s Knockgraffon Girl, Amy McLaughlin; Linda Courtney’s LCC Some Man For One Man, James Courtney-Cadam; Sarah Agnew’s Oona Phantom, Luke Devlin; Joanne Morton’s Tynan Whiskey River, Jara Hamilton; Linda Buchanan’s Woodhills Pride, Catherine Buchanan; Owen Sharkey’s Woodside Lad, Caoimhian Sharkey.

Class 7 – 148 1m:
=1) Brian McLean’s A Class Act, Anna McLean; Joanne Morton’s Blueoak Majeika, Lucy Morton; Brendan Canavan’s Diamond II, Megan O’Neill; Victoria Clarke’s Free Lily, Harrison Blair; Brenda Gordon’s Gurteen Molly, Bethany Gordon; Sarah McLean’s Kiltiernan Bell, Katy McLean; Linda Courtney’s LCC Some Man For One Man, James Courtney-Cadam; Jane Clarke’s Lissyegan Bonny Babe, Maeve Clarke; Sarah Agnew’s Oona Phantom, Luke Devlin; Sparkling Equine’s Sparkling Boomerang’s Acha Tong, Ellen Thompson; Nicola Burns’s Tullymurry Sunshine, Zara Burns; Laura Hogg’s Western Tyson, Bradie Hogg.

Class 8 – 148 1.10m:
1) Joanne Morton’s Tynan Bo-Bo Bear, Lucy Morton; 2) Eileen Carlin’s Cearóin Mór Lad, Miss Maeve Carlin; 3) Sparkling Equine’s Sparkling Boomerang’s Acha Tong, Ben Walsh; 4) McFadden Equine’s Infinity, Cara McFadden; 5) Sparkling Equine’s Sparkling Lackaghmore Joey, Ellen Thompson; 6) Glenda McBride’s Moonlit Connaught, Lucy Morton.

Class 9 – 148 1.20m:
1) Andrew Thompson’s Trendy Blue, Ellen Thompson; 2) Eileen Carlin’s Cearóin Mór Lad, Miss Maeve Carlin; 3) Marsh Kyfe Equestrian Centre’s Jet 2, Yiayan Evans.

128 50cm:
=1) Nicola Burns’s Dat’ill Do, Ellie Bingham; Orlaith O’Hagan’s He’s So Naughty, Harriet O’Hagan; Andrea Cairns’s Priah, Shannon Cairns; Lisa Hannaway’s Princess Vicky, Megan Hannaway; Orla Harris’s Rookery Zoe, Megan Harris.

128 60cm:
=1) Lisa Hannaway’s Blakes Super Sonic Sonia, Megan Hannaway; Jillian Nelson’s Casper (Ur), Juliana Nelson; Jeanette Spence’s Dagda Mellow, Millie Spence; Nicola Burns’s Dat’ill Do, Ellie Bingham; Orlaith O’Hagan’s He’s So Naughty, Harriet O’Hagan; Angela Maguire’s Jack-A-Roo, Lexie Maguire; Andrea Cairns’s Priah, Shannon Cairns; Lisa Hannaway’s Princess Vicky, Megan Hannaway; Orla Harris’s Rookery Zoe, Megan Harris.

128 70cm:
=1) Alan Mulligan’s Bronheulog Ruby, Julia Mulligan; Jillian Nelson’s Casper (Ur), Juliana Nelson; Karen McFadden’s Charlie, Connie McFadden; Janet Currie’s Curolea Rosi, Rebecca Coulter; Lisa Donnan’s Derrylanghan Sparrow, Lucy Donnan; Niki Taylor’s Goldengrove Fantasy, Medb Kinney; Gabriel Tunney’s Horizon Star, Elsie Tunney; Angela Maguire’s Manny, Lexie Maguire; Sharon Margey’s Raheen Bonny, Sara Margey; Jayne Bright’s Suzy, Medb Kinney; Sparkling Equine’s Tabita Chantilly Lace, Jessica Baxter; Martin & Tracy Kelly’s Tuity Fruity, Eunan Kelly; Owen Sharkey’s Woodside Magic, Eenna Hamilton.

128 80cm:
=1) Martin & Tracy Kelly’s A Little Fairplay, Eunan Kelly; Sharon Margey’s Aladdin (IHR), Sara Margey; Alan Mulligan’s Bronheulog Ruby, Julia Mulligan; Kim Coleman’s Charlie Black, Amy Coleman; Jenna Fitzpatrick Burns’s Chocolat II, Johan Fitzpatrick Burns; Nicola Burns’s Dat’ill Do, Zoe Mellett; Lisa Donnan’s Derrylanghan Sparrow, Lucy Donnan; Niki Taylor’s Goldengrove Fantasy, Medb Kinney; Lisa McGeady’s Mirdads Babysitter, Abbie-Rose McGeady; Owen Sharkey’s Molly Polly, Eenna Hamilton; Ronan McLaughlin’s Phoenix Phantom, Sarah McLaughlin; Lisa Best’s Puddles the Pony, Alexandra Best; Sharon Margey’s Raheen Bonny, Sara Margey; Diane Weatherup’s Scooby Dont, Caitlin Weatherup.

138 80cm:
=1) Anna Hynds’s Molly (SJI), Lucy Morton; Laura McElhatton’s Shanbo Mirah Star, Savannah-Rose McElhatton; Janette Baxter’s Sparkling Boomadonna, Jessica Baxter; Sparkling Equine’s Sparkling Kiowa Moon, Caoimhian Sharkey.

JOINT WINNERS: Harrison Blair and ‘Free Lily’ were joint winners in the 148cm 1m class at Connell Hill. (FW43-543NN)

138 90cm:
=1) Hugh Treanor’s Abuelito (SJI), Caitlin Rafferty; Nicola Burns’s Ardnacashel Little Dreamer, Emma Burns; Paul McCann’s Callens Lady, Lucy McCann; Nicola Burns’s Flap Jack Flyer, Emma Burns; Rachel Pearson’s Lackaghmore Frishow, Calum Pearson; Gwen Garrett’s Moonlit Cassiopeia, Lucy Morton; Paula McMaster’s OOS Paris, Alex McMaster; Pamela Lowe’s Roughan Boy, Lucie McIlhatton; Janette Baxter’s Sparkling Boomadonna, Jessica Baxter; Sparkling Equine’s Sparkling Just Queenie, Ben Walsh; Sparkling Equine’s Sparkling Miss Ellie (IHR), Caoimhian Sharkey; Glenda McBride’s Tynan Espresso, Peter Morton; Caroline Gibson’s Woodfield Superstar, Matthew Devlin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here